Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar spain
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.Com / Port of San Diego (licencia Creative Commons)
21. marca 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

USA stanovili na dovoz solárnych panelov z Číny nízke clá

Ministerstvo dospelo k predbežnému záveru, že čínski výrobcovia fotovoltaických panelov dostávali od vlády subvencie v pomere od 2,9 do 4,73 % hodnoty produkcie a clá sa budú rovnať zisteným hodnotám. Americkí dovozcovia panelov zatiaľ budú musieť zložiť depozity a ministerstvo bude ešte celú vec vyšetrovať. Konečné rozhodnutie by sa malo vydať v priebehu mája.

Nález zrejme sklame firmu SolarWorld Industries America, americkú pobočku najväčšieho nemeckého výrobcu panelov a združenie amerického odvetvia výroby fotovoltaických zariadení. Tí vlani v novembri požiadali vládu, aby proti údajnému dumpingu panelov z Číny zasiahla.

Predbežné clo na panely firmy SunTech Power Holdings, ktorá je ich najväčším výrobcom na svete, Washington určil na 2,9 %. Maximálnu sadzbu 4,73 % uvalil na ďalšieho veľkého čínskeho výrobcu Trina Solar. Dovozy od všetkých ostatných čínskych producentov budú zaťažené sadzbou 3,59 %. Analytici podľa agentúry Reuters predpovedali clá medzi 20 až 30 %.

Hodnota amerického dovozu solárnych panelov z Číny vlani podľa odhadov odvetvia vzrástla na 2,8 mld. amerických dolárov. Bol to viac než dvojnásobok dovozu za 1,3 mld. dolárov v roku 2010.

Proti zásahu, ktorý by v USA ešte viac zdražil solárnu energiu, sa vlani ostro postavili americkí prevádzkovatelia fotovoltaických elektrární. Koalícia pre dostupnú slnečnú energiu, ktorá združuje 25 firiem, uviedla, že uvalenie ciel v americkej ekonomike by zachovalo 100.000 pracovných miest.

Sektor fotovoltaiky v USA aj inde zažíva ťažké problémy a veľa firiem v ňom aj napriek štedrej podpore vlád skrachovala. Ceny solárnych zariadení v minulom roku výrazne klesli, pretože prudkého rastu dopytu mohutne dotovaných západných prevádzkovateľov solárnych elektrární využili čínski výrobcovia, ktorí prudko zvýšili svoju podstatne lacnejšiu produkciu. Politikom v Berlíne a Washingtone sa tak zrútili sny, že ich krajiny sa stanú centrami rozvoja fotovoltaických technológií.

Clá na fotovoltaiku sú síce len kozmetické, sú ale ďalším prípadom rastúcich obchodných sporov medzi USA a Čínou. V pondelok Spojené štíty uvalili na čínsky dovoz oceľových kolies pre automobily vysoké antidumpingové clá od 44,96 % po 193,54 %.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.