Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

USA sa po 62 rokoch stanú čistým vývozcom palív

Podľa denníka môže sa za to kombinácia rastúceho dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch a stagnujúca domáca hospodárska aktivita.

Podľa údajov amerických úradov Spojené štáty vyviezli za prvých deväť mesiacov tohto roka 753,4 milióna barelov rôznych ropných produktov, počnúc benzínom a končiac leteckým palivom. Do USA sa importovalo 689,4 milióna barelov týchto produktov.

Ide pritom o významnú zmenu, pretože krajina desaťročia patrila k spotrebiteľom energie. Pre svoje automobily a továrne dovážala nielen obrovské množstvo surovej ropy z Blízkeho východu, ale aj rafinovaných palív z Európy, Latinskej Ameriky a ďalších krajín. Ešte v roku 2005 dovážali Spojené štáty o takmer 900 miliónov barelov ropných produktov viac, než vyvážali.

Schodok „ropnej“ bilancie sa potom postupne začal znižovať a minulý rok na jeseň úplne zmizol. „Vyzerá to ako trend, ktorý bude trvať zvyšok desaťročia,“ uviedol Dave Ernsberger z analytickej firmy Platts. „Podľa zaužívaného názoru sú USA veľkou čiernou dierou pohlcujúcou energiu z celého sveta. Táto situácia však mení rozloženie síl,“ dodal. Príčinou zlepšenia bilancie obchodu s palivami je aj fakt, že Američania od finančnej krízy spotrebovávajú menej energie. Okrem toho rafinérie v USA sú výrazne modernejšie než európske a v krajine sa v posledných rokoch začalo ťažiť viac ropy.

Uvedené čísla však nič nemenia na fakte, že Spojené štáty sú stále s veľkým náskokom najväčším čistým dovozcom ropy, a preto sú vo veľkej miere závislé od krajín s veľkými zásobami čierneho zlata. Silnejúca pozícia čistého vývozcu ale krajine dáva väčší vplyv na globálnom trhu s energiami, podotkol The Wall Street Journal.

Nárast exportu je podľa analytika Eda Morseho zo spoločnosti Citigroup súčasťou „transformácie energetického systému“. „Je to začiatok procesu, ktorý bude pokračovať v budúcej dekáde a namieri nás k energetickej nezávislosti,“ uviedol.

Spojené štáty by sa tak mohli stať dôležitým dodávateľom rôznych typov energie zvyšku sveta, čo bolo kedysi prakticky nepredstaviteľné. Spoločnosti ako napríklad Exxon Mobil chcú skvapalňovať bohaté zásoby prírodného plynu a následne ich vyvážať. USA tiež exportujú veľké množstvo uhlia.

Zákazníkmi sú predovšetkým rozvíjajúce sa ekonomiky, ktoré zažívajú silný hospodársky rast. Dôležitými krajinami sú Mexiko a Brazília, ale aj Argentína a Peru.

Spojené štáty boli čistým vývozcom ropných produktov až do roku 1949. Vývoz kulminoval na hodnote 126 miliónov barelov v roku 1944. Potom sa krajina stala čistým dovozcom a jej závislosť od zahraničných dodávok rýchlo rástla. V roku 1973 dovoz zaznamenal vrchol, keď presiahol jednu miliardu barelov. V 80. a 90. rokoch minulého storočia začal import ropných produktov klesať, v uplynulej dekáde opäť rástol. V poslednom čase sa trend obrátil.

Zdroj: energia, ČTK, TASR

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.