Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. februára 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

USA prekáza podpora solárnej energie v Indii, sťažujú sa u WTO

Spojené štáty tak po prvýkrát urobili už vlani vo februári. Vtedy uviedli, že indický solárny program pôsobí diskriminačne voči použitiu amerického solárneho zariadenia, keď od výrobcov solárnej energie vyžaduje, aby používali fotovoltaické články a moduly indickej výroby a ponúka stimuly týmto výrobcom za to, že namiesto dovezených produktov používajú zariadenie domácej výroby.

Americkí činitelia dúfali, že druhá fáza solárneho programu na obavy Washingtonu zareaguje. Podľa agentúry Reuters by americkí producenti mohli pocítiť ešte väčšiu ujmu, pretože pravidlá tohto programu boli rozšírené tak, aby sa vzťahovali na tzv. tenkovrstvové technológie. Tie tvoria väčšinu vývozu amerických solárnych produktov do Indie.

India na skoršie obvinenia Spojených štátov odpovedala vlani v apríli, keď Washington požiadala, aby vysvetlil svoje vlastné stimuly poskytované americkým spoločnostiam, ktoré využívajú miestnu pracovnú silu a produkty v obnoviteľnej energii a vodných projektoch.

Pokračujúcemu obchodnému sporu medzi oboma spojencami predchádzal nedávny incident, keď bola v USA podrobená telesnej prehliadke indická diplomatka v súvislosti s obvinením z vízového podvodu a zo lži. Ženu následne z USA vyhostili. India v reakcii na to vyzvala v januári USA, aby stiahli z amerického veľvyslanectva v Dillí jedného zo svojich diplomatických pracovníkov, čomu Washington vyhovel.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.