Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

USA odstúpia od parížskej klimatickej dohody. Svetoví lídri reagujú

Prezident Donald Trump uviedol, že mu „veľmi záleží na životnom prostredí“, ale „nemôže podporiť dohodu, ktorá trestá USA“. Odstúpenie je podľa neho v ekonomickom záujme USA s tým, že ide o ochranu domácich pracovných miest a tradičných odvetví energetiky, ako sú ropný či uhoľný priemysel.

Súčasne oznámil, že chce začať rokovania o jej opätovnom prijatí, ale za lepších podmienok pre USA, alebo o prijatí úplne novej dohody, ktorá bude pre USA spravodlivejšia.

Dohodu o znížení emisií skleníkových plynov s cieľom zmierniť klimatickú zmenu prijala administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Nedošlo ale k hlasovaniu americkým Senátom, preto nie je pre USA právne záväzná.

USA sú druhým najväčším emitentom skleníkových plynov vo svete po Číne, produkujú asi 15 % svetových emisií CO2. Najväčším znečisťovateľom ovzdušia je Čína. Jej predstavitelia ešte pred vyhlásením Trumpa uviedli, že Peking bude v nastúpenom nízkoemisnom trende a rozvoji obnoviteľných zdrojov pokračovať.

Bývalý Obamov poradca Brian Deese na Twitteri napísal, že najskoršie odstúpenie USA od parížskej klimatickej dohody je možné deň po prezidentských voľbách v USA v roku 2020, čo znamená, že klíma bude jednou z priorít Trumpovej kampane za znovuzvolenie.

Proti Tumpovmu rozhodnutiu sa postavili niektoré federálne štáty, napr. Kalifornia, aj veľké korporácie, ktoré sú naďalej investovať do obnoviteľných zdrojov.

Reakcie zo sveta

Štvrtkové vyhlásenie prezidenta USA, že odstúpi od parížskej klimatickej dohody z roku 2015, kritizovali aj predstavitelia OSN, EÚ, Nemecka, Francúzska i Talianska.

Súhlasilo s ňou vtedy 195 krajín a mala byť náhradou za nefunkčný Kjótsky protokol, ktorý USA neratifikovali.

Európski lídri americkému prezidentovi odkázali, že klimatickú dohodu nemožno prerokovať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a taliansky premiér Paolo Gentiloni v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohodu považujú za „základný kameň spolupráce medzi našimi krajinami ohľadne účinného a včasného riešenia zmeny klímy“.

Podľa agentúry AP lídri zdôraznili, že kurz vytýčený v dohode je „nezvratný… Sme presvedčení, že parížsku dohodu nemožno opätovne prerokovať“.

Sklamanie vyjadril aj slovenský prezident Andrej Kiska. „Je to smutný deň pre našu planétu. Snaha riešiť klimatické zmeny nie je otázka politického názoru, ale základná zodpovednosť,“ uviedol na Twitteri.

Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od dohody označil generálny tajomník OSN António Guterres za „veľké sklamanie“. Podľa šéfa OSN je dôležité, aby práve USA zostali lídrom v otázkach životného prostredia. Guterres vyjadril presvedčenie, že mestá, štáty a podniky po celom svete „budú naďalej demonštrovať víziu a vedenie tým, že budú pracovať na nízkouhlíkovom, odolnom hospodárskom raste, ktorý vytvorí kvalitné pracovné miesta a trhy pre prosperitu 21. storočia“.

Eurokomisár pre klímu a energie Miguel Arias Caňete označil vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa za „smutný deň pre svetové spoločenstvo, keďže kľúčový partner ukazuje chrbát boju proti klimatickej zmene“.

Podľa eurokomisára Európska únia „hlboko ľutuje jednostranné rozhodnutie Trumpovej administratívy“. Caňete prisľúbil, že „svet môže naďalej počítať s Európou, pokiaľ ide o globálne vedenie“.

Taktiež predpovedal, že EÚ bude hľadať nové spojenectvá – od najväčších svetových ekonomík po najzraniteľnejšie ostrovné štáty vrátane amerických podnikov a jednotlivcov podporujúcich dohodu. „Sme na správnej strane dejín,“ vyhlásil eurokomisár Caňete. Rusko si bude plniť svoje záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody, ale rešpektuje vývoj názorov na túto otázku v Spojených štátoch, vyhlásil vo štvrtok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

„Nie je správne tvrdiť, že parížska dohoda je nevyvážená alebo nerentabilná, alebo že zohľadňuje záujmy iba jednej skupiny krajín, ktorej USA nie sú členom“ povedal Riabkov pre agentúru TASS. Suverenita ktorejkoľvek krajiny je však podľa neho nesporná. „A to je dôvod, prečo rešpektujeme vývoj politickej línie Washingtonu,“ dodal Riabkov.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.