Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA očakávajú, že budú do desiatich rokov čistým energetickým vývozcom

Naposledy bol americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roku 1952, uviedla agentúra Reuters.

„USA by mohli byť, podľa slov, ktoré sa jednu dobu používali, energeticky úplne nezávislé,“ uviedol zástupca EIA Adam Sieminski na tlačovej konferencii, na ktorej úrad predstavil výročný výhľad energetického trhu.

Trend klesajúcich energetických dovozov a rastúceho vývozu začal v USA až vlani. Vláda na konci roka 2015 zrušila zhruba 40 rokov starý zákaz voľného exportu ropy a v roku 2016 sa začal z USA vyvážať skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý sa ťaží hlavne z bridlicových ložísk.

EIA predpokladá, že do roku 2040 sa celková spotreba energie v USA zvýši podľa základného scenára o päť percent. Energetická produkcia ale za tú dobu stúpne o viac než 20 percent, najmä vďaka vzostupu ťažby ropy a plynu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.