Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA diskutujú, ako využiť zásoby plynu pri riešení ukrajinskej krízy

„Určite áno,“ povedal Burns v Senáte na otázku republikánskeho senátora Boba Corkeryho, či sa vo vláde aktívne diskutuje o využití amerického plynu tak, aby to Európe pomohlo zaviesť sankcie proti Rusku a Ukrajine pomohlo prežiť prípadné zastavenie ruských dodávok.

Biely dom sa vyhol odpovedi na otázku, či USA zmiernia prekážky vývozu LNG v záujme pomoci Ukrajine. „Regulačné právomoci vo vývoze LNG má ministerstvo energetiky. Ministerstvo o tom rozhoduje naďalej na základe verejného záujmu prípad od prípadu,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca Bieleho domu Jay Carney.

Proti zvýšenému vývozu plynu z USA sú proti niektorí politici na čele s demokratickým senátorom Edwardom Markeyom. Ten prišiel s návrhom zákona, ktorý by vláde sťažil schvaľovanie nového vývozu LNG. Jeho zákon by nútil ministerstvo energetiky k zvažovaniu navrhovaného exportu na spotrebiteľa, ekonomiku a zahraničnú politiku. Proti vývozu plynu sa stavia ako zelená lobby, tak zástupcovia priemyselných odvetví, ktoré najviac využívajú plyn ako zdroj energie a surovinu, najmä chemický priemysel.

„Využiť túto krízu ako zámienku k rýchlej a masívnej expanzii amerického exportu plynu Ukrajine nepomôže,“ uviedol Markey k svojmu návrhu. Podľa neho by takýto krok podkopal amerických priemyselných výrobcov, ktorým plyn v minulých rokoch prudko zlacnel.

V situácii, kedy Ukrajina a Rusko vedú spor o Krym, sa objavujú obavy, že Rusko by mohlo prudko obmedziť svoje dodávky do Európy. Z nich takmer polovica sa prepravuje plynovodom cez Ukrajinu.

Spojené štáty sa vďaka prudkému rastu ťažby z bridlicových hornín stali popredným svetovým producentom plynu. Americký trh už ale kvôli tomu pociťuje prebytky, čo bráni ďalšiemu rozvoju odvetví a vedie k tlaku na uvoľnenie vývozu. Nad ním si vláda zachováva značnú kontrolu.

Podľa januárovej správy vplyvného amerického týždenníka National Journal spolupracujú krajiny strednej a východnej Európy vrátane Česka a Slovenska s americkými energetickými spoločnosťami na vytvorení aliancie, ktorá by vo Washingtone presadzovala uvoľnenie amerických obmedzení na vývoz plynu. „Tieto krajiny sú stále veľmi silne závislé od Ruska a majú veľký záujem o vstup na trh LNG,“ povedal podľa časopisu jeden z organizátorov koalície.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.