Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA chystajú vývoz bridlicového plynu po mori

Tanker Asia Vision zakotvil v terminále v nedeľu. Viceprezident spoločnosti Cheniere Energy, ktorá terminál prevádzkuje, minulý týždeň povedal, že prvý tanker s nákladom LNG z tohto terminálu by mal vyplávať do konca februára alebo začiatkom marca. Sabine Pass mal byť pôvodne dovozným terminálom, prudký nárast domácej produkcie plynu to ale zmenil.

USA doteraz vyvážali LNG iba z Aljašky, odkiaľ sa plyn z miestnych zdrojov exportuje od konca 60. rokov hlavne do Japonska. Ešte v minulom desaťročí sa čakalo, že USA sa stanú veľkým dovozcom LNG, takzvaná „bridlicová revolúcia“ ale vďaka inováciám v ťažbe sprístupnila rozsiahle náleziská suroviny. Ťažobné firmy tak začali budovať vývozné terminály. Vďaka zdrojom z bridlíc USA prudko zvýšili ťažbu ropy a na konci minulého roka Kongres zrušil dlhoročný zákaz jej vývozu.

USA začínajú vyvážať bridlicový plyn v čase, kedy sa na svetovom trhu LNG očakáva vlna dodávok z nových projektov v Austrálii. To vyvoláva pretlak na trhu a zráža ceny plynu dolu.

Svoj exportný náklad v týchto dňoch pripravuje austrálsky projekt Gorgon, ktorý je s 54 miliardami dolárov najnákladnejším závodom na spracovanie a vývoz LNG na svete. Ropné spoločnosti Chevron, Royal Dutch Shell a Exxon Mobil investovali do siedmich austrálskych projektov vývozu LNG asi 180 miliárd dolárov, vďaka čomu Austrália v nasledujúcich rokoch prevezme po Katare pozíciu najväčšieho svetového vývozcu LNG.

V USA sú teraz vo výstavbe ďalšie štyri projekty LNG, konkrétne v Marylande, Texase a Louisiane. Spúšťať by sa mali v rokoch 2017 až 2019.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.