Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

USA by sa v roku 2013 mali stať najväčším producentom kvapalných palív

Produkcia kvapalných palív sa v poslednom období v USA prudko zvyšuje, najmä vďaka ťažbe ropy z ťažko dostupných ložísk. Čiastočne sa však pod nástup USA podpíše aj očakávaný pokles produkcie ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Do roku 2030 síce Rusko a Saudská Arábia Spojené štáty opätovne predstihnú, keďže produkcia ropy z bridlíc bude postupne klesať, USA však už budú dovtedy na 99 % energeticky sebestačné.

Rusko si zasa podľa BP udrží do roku 2030 pozíciu najväčšieho exportéra energií na svete, pričom jeho vývoz všetkých fosílnych palív bude rásť. Vzhľadom na očakávaný ekonomický rast by Rusko malo zostať výrazne menej závislé od dovozu energií než Saudská Arábia.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.