Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Washington a Berlín chcú v rámci dohody o plynovode Nord Stream 2 podporiť Ukrajinu a Poľsko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
22. júla 2021 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA a Nemecko sa dohodlo o plynovode Nord Stream, chcú podporiť aj Ukrajinu a Poľsko

Plynovod, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Baltské more do Nemecka, obe krajiny obchádza, pričom sa tiež obávajú úmyslov Moskvy. Nová dohoda tiež zaväzuje Washington a Berlín, že použijú sankcie a iné nástroje, ak sa Rusko pokúsi využiť plynovod ako politickú zbraň.

Nemecko a USA sa zaviazali podporiť fond v hodnote miliardy dolárov pre Ukrajinu, aby diverzifikovala svoje energetické zdroje. Nemecko preň poskytne počiatočný grant vo výške 175 miliónov dolárov.

Berlín sa tiež zaručil, že uhradí Ukrajine poplatky za tranzit plynu, ktoré stratí do roku 2024 v dôsledku Nord Streamu 2, s možným predĺžením o 10 rokov.

Diskutovali o dohode

Kremeľ v stredu informoval, že ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu rozprával s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a diskutovali o možnom predĺžení dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2024.

V súvislosti s Poľskom Nemecko súhlasilo, že podpíše Iniciatívu Trojmorie – program podporovaný Európskou úniou a USA, ktorého cieľom je podpora investícií, rozvoja infraštruktúry a energetickej bezpečnosti v krajinách hraničiacich s Baltským, Čiernym a Jadranským morom. Nemecká vláda uviedla, že do roku 2027 pomôže prispieť na túto iniciatívu prostredníctvom eurofondov až do 1,7 miliardy dolárov.

Vyjadrili nespokojnosť

Poľsko a Ukrajina však vyjadrili nespokojnosť s rozhodnutím umožniť dostavbu plynovodu a uviedli, že úsilie o zníženie bezpečnostnej hrozby v podobe Ruska je nedostatočné.

Toto rozhodnutie vytvorilo politickú, vojenskú a energetickú hrozbu pre Ukrajinu a strednú Európu, zatiaľ čo zvýšilo potenciál Ruska destabilizovať bezpečnostnú situáciu v Európe a udržiavať rozpory medzi členskými štátmi NATO a Európskej únie,“ uviedli ministri zahraničných vecí Poľska a Ukrajiny v spoločnom vyhlásení.

Považuje za hrozbu

Nord Stream 2 bol témou intenzívnych debát medzi predstaviteľmi USA a Nemecka už istý čas a tiež bol jednou z hlavných tém počas minulotýždňového stretnutia Merkelovej s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Jeho administratíva, rovnako ako vláda jeho predchodcu, je tiež proti plynovodu, ktorý považuje za hrozbu európskej energetickej bezpečnosti a už aj uvalila sankcie súvisiace s jeho výstavbou. Teraz však americkí predstavitelia hovoria, že sankcie plynovod nezastavia.

Námestníčka amerického ministra zahraničia pre politické záležitosti Victoria Nuland v stredu povedala, že Spojené štáty sú stále proti Nord Streamu 2, ale Biden stiahol sankcie proti nemeckej spoločnosti, ktorá ho stavia, a jej najvyšším predstaviteľom, pretože pokuty by boli kontraproduktívne pre širšie záujmy USA.

Silná podpora

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok uviedol, že spoločnú dohodu USA a Nemecka v prípade Nord Stream 2 vníma ako uznanie zo strany Spojených štátov, že plynovod, voči ktorému sme spoločne prezentovali výhrady, sa stáva realitou.

Ocenil zároveň silnú podporu Nemecka a Spojených štátov teritoriálnej integrite Ukrajiny a avizované kroky, ktoré majú garantovať energetickú bezpečnosť strednej a východnej Európy.

Táto dohoda predstavuje dôležitý záväzok a politický signál zo strany Spojených štátov a Nemecka pri obnove transatlantickej spolupráce, ktorá je zásadným bezpečnostným záujmom Slovenskej republiky,“ vyhlásil minister I. Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie

Šéf slovenskej diplomacie dodal, že aj touto dohodou sa potvrdzuje strategický význam Ukrajiny pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy.

Od USA a osobitne od Nemecka zároveň naďalej očakávam, že vynaloží všetku svoju váhu a vplyv pre zachovanie tranzitu dostatočného množstva plynu cez Ukrajinu aj do budúcnosti. Toto je výzva pre najbližšie obdobie v rokovaniach s Ruskom, aby sa tak naplnil jeden z kľúčových cieľov dohody, ktorú včera urobilo Nemecko so Spojenými štátmi,“ doplnil minister I. Korčok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.