Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

USA a Kanada obmedzia nové ropné vrty vo svojich vodách

Obama zákaz vyhlásil len niekoľko týždňov pred odchodom z funkcie. V Bielom dome ho 20. januára vystrieda Donald Trump, ktorý presadzuje rozširovanie ťažby ropy a plynu v pobrežných vodách.

Šéf Bieleho domu využil zákon z 50. rokov minulého storočia, ktorý americkým prezidentom umožňuje na neobmedzene dlhú dobu zamedziť využívaniu nerastných zdrojov v pobrežných vodách. Podľa ekologických organizácií sa tak Trumpova vláda bude musieť v prípade snahy o zrušenie zákazu obrátiť na súd.

Zákaz sa týka 46,5 milióna hektárov vo vodách okolo Aljašky a 1,5 milióna hektárov v Atlantickom oceáne. Americký ropný inštitút (API) vyjadril nádej, že Trumpova vláda tento zákaz zruší. Podľa agentúry Reuters ale o vrty v arktických vodách zatiaľ nie je príliš veľký záujem, pretože sú veľmi nákladné a riskantné.

Americký prezident v spoločnom prehlásení s kanadským premiérom Justinom Trudeauom uviedol, že cieľom opatrení je zaistiť udržateľnosť a životaschopnosť arktickej ekonomiky a ekosystému.

Rozhodnutie podľa Obamu odráža vedecký názor, že navzdory vysokým bezpečnostným štandardom v USA i Kanade existuje v danej oblasti značné riziko úniku ropy a že schopnosť likvidácie prípadných únikov je kvôli tvrdým podmienkam v regióne obmedzená.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.