Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO zverejnil návrh cenovej vyhlášky v elektrine

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil minulý týždeň návrh cenovej vyhlášky v elektroenergetike. Možnosť pripomienkovania potrvá do 4. augusta. Účinnosť sa navrhuje od 1. septembra 2017. Hoci regulačné obdobie 2017 až 2021 už prebieha, postupovať na základe vyhlášky sa podľa prechodného ustanovenia bude môcť až pri cenovej regulácii na rok 2018.

Výkupné ceny sa znížia

Zmeny sa dotknú jednotlivých parametrov vzorca WACC, podľa ktorého sa vypočíta miery výnosnosti regulačnej bázy aktív. V zásade ide o návrat k tomu, čo platilo od začiatku roka na základe vyhlášky 260/2016. Tá bola po zimnom chaose s cenami elektriny a politickom tlaku vlády retroaktívne zneplatnená. Podobne ako v súčasnom návrhu, ÚRSO už v minulom roku chcel, aby sa WACC stanovil na celé regulačné obdobie a na úrovni 6,47 %.

Veľkou revíziou majú prejsť výkupné ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanou výrobou elektriny a tepla. Platiť majú pre výrobné zdroje uvedené do prevádzky od roku 2018. Pripomíname, že na Slovensku dnes platí stop-stav pre pripájanie nových zdrojov.

Smart metre opäť v hre

Dôvod na radosť majú opäť odberatelia so smart metrami. Kauza s cenami elektriny spôsobila, že sadzby pre odberné miesta vybavené inteligentnými meracími systémami (IMS) boli zrušené. Regulované skupiny odberateľov preto stále nemohli reálne využívať výhody smart meračov. 

Pretrvávajúci stav napráva znenie novej vyhlášky. Opätovne sa definujú sadzby týkajúce sa IMS a nabíjacích staníc pre domácnosti a malé podniky. Pre regulované skupiny odberateľov, ktoré majú inštalované smart merače, sa stanovuje aj spôsob výpočtu maximálnych cien dodávky.

Návrh vyhlášky ďalej upravuje výpočet povolených výnosov za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektrickej energie. Definuje sa tiež spôsob určenia rezervovanej kapacity pre užívateľov prenosovej sústavy. Jej hodnota sa pre odberateľov aj výrobcov elektriny ustanovuje bez rozdielu, či si rezervovanú kapacitu objednávajú alebo nie. Ďalej sa ustanovuje spôsob výpočtu maximálnej ceny za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny, ktorá bude jednozložková.

Staré a nové vedenie

Návrh cenovej vyhlášky predložilo staré vedenie ÚRSO na čele s Miroslavom Čelinským, ktorý sa po rezignácii Jozefa Holjenčíka stal zastupujúcim predsedom. No výsledkami pripomienkového konania, ktoré prebehne v júli, sa už bude zrejme zaoberať nový šéf úradu. Menovanie Ľubomíra Jahnátka sa očakáva na najbližšej schôdzi Vlády SR, pravdepodobne na budúci týždeň.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.