Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
energia elektrina výroba urso
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
15. septembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ÚRSO znižuje poplatok za prístup do distribučnej sústavy, výrobcovia elektriny ušetria milióny eur

Vďaka zníženiu platby za prístup do distribučnej sústavy z 30 % na 10 % hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity zaplatia užívatelia sústav distribučným spoločnostiam menej o približne 20,4 mil. eur.

Doteraz zaplatilo necelých osemsto výrobcov elektriny, ktorých sa poplatok za prístup do siete týkal, niečo vyše 30 miliónov eur ročne.

Zníženie záťaže

Úpravou platby za prístup do distribučnej sústavy znižujeme záťaž pre výrobcov elektriny, ktorí doteraz namietajú opodstatnenosť a výšku platby za prístup do sústavy,“ uviedol regulačný úrad v dôvodovej správe vo svojej vyhláške, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike.

Regulátor je presvedčený, že znížením výpočtu platby za prístup do sústavy a platby za pripojenie prispejú k zníženiu investičných, ako aj prevádzkových nákladov a k zvýšeniu hospodárskej životaschopnosti výrobcov elektriny.

Stimulácia výstavby

Zmeny prispievajú k stimulácii výstavby a integrácie nových zariadení na výrobu elektriny do príslušnej sústavy. Ušetrené prostriedky na investičných, resp. prevádzkových nákladoch budú môcť používať napríklad výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energie aj na zabezpečenie krytia prevádzkových potrieb výrobných zariadení po predĺžení podpory doplatkom a znížení ceny elektriny,“ dodal regulátor.

Regulačný úrad nemení svoju vyhlášku, podľa ktorej sa riadi cenová regulácia v elektroenergetike, len pre poplatok za prístup do distribučnej siete.

Nové sadzby a úpravy

Novelizovaná vyhláška prináša novú sadzbu pre odberné miesta s nabíjacou stanicou elektromobilov a sadzbu pre inteligentné meracie systémy. Novela vyhlášky taktiež upravuje výpočet povolených výnosov za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny.

Zmenená vyhláška by mala byť účinná od od 1. novembra tohto roka, aby dotknuté regulované subjekty mali možnosť predkladať návrhy ceny a návrhy na zmenu cenových rozhodnutí na rok 2022.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.