Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: Zákon o energetickej chudobe by mal byť platný a účinný do konca roku

Pripomenul, že uznesením vlády SR bola zriadená pracovná skupina pod vedením Ministerstva hospodárstva (MH) SR. „V komisii pracujú tri rezorty, a to MH SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, Ministerstvo financií SR a podieľame sa na jej činnosti aj my (ÚRSO),“ spresnil šéf regulačnej rady.

Pracovná skupina podľa Holjenčíka pravidelne rokuje. „V súčasnosti je už na stole pracovná verzia legislatívneho návrhu ako riešiť energetickú chudobu v paragrafovom znení. Tento návrh sa bude komentovať a predpokladáme, že z toho vznikne definitívny variant paragrafového znenia spolu s komentárom k jednotlivým paragrafom, ktorý bude predložený do medzirezortného pripomienkového konania,“ dodal.

Šéf MPSVR Ján Richter (Smer-SD) 19. januára tohto roku informoval, že na riešení problému energetickej chudoby sa na vládnej úrovni naďalej pracuje. „Predpokladám, že ešte v tomto kalendárnom roku by mohli vyjsť legislatívne závery, ktoré sa celej tejto problematiky dotýkajú,“ uviedol. Podľa neho nie je totiž jednoduché definovať oprávneného prijímateľa štátnej dávky tak, aby sa nedala zneužiť.

Koncepciu riešenia energetickej chudoby na Slovensku schválila vláda SR 11. júna 2014. Ministri práce, financií a hospodárstva na jej základe vytvorili pracovnú komisiu, ktorej uložili povinnosť pripraviť legislatívu riešiacu otázku energetickej chudoby v SR.

„V tejto chvíli môžem povedať moju osobnú predstavu o postupe. Tá bude asi vyplývať z toho, že to nebude nejaká špeciálna tarifa, ale sociálna dávka, ktorou budeme mať záujem riešiť určitú skupinu nízkopríjmových domácností v oblasti energií. Konkrétne veci budú jasné až po stretnutí pracovnej skupiny,“ spresnil Richter v júni 2014.

Koncepciou na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby sa na svojom rokovaní zaoberala vláda SR už 12. marca 2014, rokovanie o nej však vtedy prerušila. Dôvodom bola podľa slov šéfa rezortu práce Richtera zmena filozofie materiálu v tom, či sa pomoc energeticky chudobným bude poskytovať zvláštnou, zníženou energetickou tarifou alebo formou sociálnej dávky.

Prvotný materiál z decembra 2013 obsahoval podľa Richtera filozofiu pomoci energeticky chudobným prostredníctvom zníženej tarify. „To, čo dnes predložili na vládu, je však v inej podobe. Mala by to byť pomoc cez legislatívne opatrenia, teda nejaká sociálna dávka. To je však v prístupe a obsahu úplne zásadný rozdiel,“ informoval po rokovaní vlády 12. marca 2014 Richter.

Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 stupňov Celzia a v ostatných miestnostiach 18 stupňov.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.