Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík rozhovor august - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík
3. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ÚRSO stále vidí priestor na lacnejší plyn pre domácnosti

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal v utorok (3. novembra)  z vlastného podnetu cenové konanie voči Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP). Dôvodom má byť situácia na medzinárodnom trhu so zemným plynom. Podľa ÚRSO je trend znižovania cien na trhoch potrebné premietnuť aj do regulovaných cien pre domácnosti a malé podniky. 

Zákon o regulácii ukladá ÚRSO povinnosť vydať rozhodnutie do 30 dní od začiatku cenového konania voči SPP. „O výsledku cenového konania, o konkrétnych zmenách v cenách za dodávku zemného plynu bude úrad informovať verejnosť hneď po skončení cenového konania a vydaní rozhodnutia,“ uviedol v tlačovej správe hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Rok zlacňovania plynu 

Nepôjde o prvú revíziu koncových cien plynu v aktuálnom roku. Na základe rozhodnutia ÚRSO z vlaňajška sa s platnosťou od januára 2015 znížila priemerná maximálna cena dodávky plynu pre regulované segmenty o 1,14 %. V júni regulátor ohlásil ďalšie prehodnocovanie cien, na základe ktorého musel SPP od prvého septembra znížiť ceny plynu pre domácnosti o 3,91 %. V prípade klientov z kategórie malých podnikov došlo k poklesu o 3,7 %.

Štátny SPP je na trhu dominantným dodávateľom. Alternatívni dodávatelia sa snažia vymedzovať voči cenníku SPP tak, že zákazníkom ponúkajú nižšie ceny. Plošná regulácia podľa nich brzdí rozvoj trhu a bráni konkurencii. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.