Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hlavobôľ s otáznikom - FreeDigitalPhotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: cuteimage/FreeDigitalPhotos.net
6. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO urýchlene vydá novú cenovú vyhlášku v elektroenergetike

„ÚRSO po dohode s distribučnými spoločnosťami ešte dnes vypracuje novú cenovú vyhlášku a vráti podmienky z roku 2016,“ oznámil dnes predseda vlády Robert Fico. „Nevidíme dôvod na akékoľvek zvyšovanie cien elektriny, ak komodita klesá,“ poznamenal spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom po rokovaní s predstaviteľmi energetických podnikov a Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Vyhláška, ktorá ovplyvní ceny elektriny pre všetkých odberateľov (domácnosti, firmy, samosprávy) sa má schváliť v zrýchlenom legislatívnom konaní.

„Vieme to vyriešiť do konca tohto týždňa,“ uviedol minister Žiga s tým, že bude na predajcoch, kedy začnú posielať nové zálohové faktúry.

A tak sa aj stalo

Združenie dodávateľov energií (ZDE) vyzvalo na zrušenie cenových vyhlášok v elektroenergetike aj plynárenstve už 18. januára. Ministerstvo hospodárstva zároveň požiadalo vykonať detailnú analýzu stavu energetickej legislatívy a odberateľov vyzvalo, aby faktúry netrhali s tým, že ak ÚRSO pristúpi k úpravám cien, fakturáciu im v budúcnosti upravia.

Premiér Fico vtedy tomuto „samozvanému zväzu“ odkázal, aby sa starali sami o seba, keďže im ide len o naháňanie vlastných kšeftov. ZDE následne oslovilo predsedu vládu so žiadosťou o stretnutie. Teraz si majú podľa premiéra ľudia počkať na nové zálohové predpisy a ak ich už zaplatili, suma im bude započítaná v priebehu roka.

„Dodávatelia sú jediní účastníci trhu, ktorí sú v priamom zmluvnom vzťahu s koncovými odberateľmi elektriny a plynu,“ upozornil predseda ZDE Michal Hudec. „Akékoľvek zmeny aj na strane distribúcie sa nás bezprostredne týkajú. Musíme upravovať informačné systémy, komunikovať zmeny koncovým odberateľom, riešiť ich sťažnosti a súčasne nesieme celé riziko z nezaplatenia faktúr nespokojnými odberateľmi. Na tieto činnosti vynakladáme zdroje, ktoré nám ostatní účastníci trhu, u ktorých problémy vznikli, nekompenzujú,“ vysvetlil Hudec.

Spoločnosť Východoslovenská energetika požiadala svojich zákazníkov o zhovievavosť. „Všetkých zákazníkov ubezpečujeme, že keď dôjde k legislatívnym zmenám, budeme nanovo prepočítavať koncové ceny, faktúry a preddavkové platby. Samozrejme zohľadníme už vyúčtované faktúry, resp. zaplatené preddavkové platby,“ uviedla Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie VSE. „Kým bude schválená nová vyhláška a upraví sa koncová cena, budeme postupovať štandardným procesom a v súlade s platným cenovým rozhodnutím,“ dodala.

Advokát Rastislav Hanulák z Capitol Legal Group vo svojom komentári, ktorý sme publikovali 19.1., podčiarkol, že autoremedúra (oprava cenových rozhodnutí pre SSE-Distribúciu a SPP-Distribúciu) nie je riešením a ostáva jediná možná cesta. „Priznať si, že sme to domrvili na celej čiare a urýchlene zmeniť vyhlášku. A následne začať konania o zmene vydaných cenových rozhodnutí, ktoré však dovtedy platia,“ napísal.

Advokát: Máme dva cenové režimy

„Novelizáciu vyhlášky, ktorou sa obnovia podmienky cenotvorby distribúcie platné v roku 2016, hodnotím ako zmysluplné riešenie. Ale ide opäť len o riešenie do budúcnosti, retroaktívna úprava neprichádza do úvahy. Naďalej je teda prostredie vystavené dvom cenovým režimom. Naďalej je potrebné vyriešiť problém pôvodných cenových rozhodnutí, ktoré platia od nového roka,“ uviedol Hanulák pre náš portál v reakcii na dnešné oznámenie.

„Núka sa preto rýchla novela zákona, ktorou sa dodatočne zavedie mimoriadny opravný prostriedok umožňujúci zrušiť cenové rozhodnutia spätne alebo protest prokurátora,“ dodal advokát.

Na otázku, či sa môžu dotknuté subjekty (distribučky, dodávatelia či odberatelia) domáhať škôd, ktoré im vznikli kvôli vzniknutému chaosu a neustálym zmenám, Rastislav Hanulák uviedol: „Škoda, ktorá môže odberateľom ale napríklad aj dodávateľom (minimálne v rovine zmarených nákladov na úpravu informačných systémov, prípadne cena peňazí) vzniknúť, je v tomto prípade vymáhateľná len za predpokladu, že dôjde k zrušeniu cenových rozhodnutí prostredníctvom mimoriadnych opravných prostriedkov. Tie, až na protest prokurátora dnes však k dispozícii nie sú. Musia sa teda najprv spochybniť cenové rozhodnutia vydané pre distribučné spoločnosti na rok 2017.“

„Poškodeným možno preto odporučiť, aby sa obrátili na generálnu prokuratúru a žiadali preskúmanie zákonnosti týchto cenových rozhodnutí. Prokurátor má totiž v rukách nástroj v podobe podania protestu prokurátora, ktorý môže viesť až k spätnému zrušeniu rozhodnutí k 1. januáru 2017,“ vysvetlil Hanulák.

Opozícia: Čo ďalej?

Opoziční poslanci čiastočne prikyvujú a dnešný krok vítajú. Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) pripomenul, že premiér Fico dnes prisľúbil už tretiu zmenu cien elektriny na Slovensku v tomto roku a je zvedavý na jej dôsledky.

„Každopádne vítame, že sa pán premiér konečne zobudil a začal hovoriť už aj o východnom Slovensku. Konanie vlády pri cenách energií je znakom totálnej neschopnosti vládnych strán zodpovedne a ľudsky viesť Slovensko,“ dodal.

„Robert Fico hasí iba akútny problém a ostatným sa nevenuje. Potom, keď vyskočí, hasí zasa ten. Takýmto prístupom sa kauza už rozhorela do obrovského požiaru, na ktorý doplatia ľudia,“ poznamenali poslanci zo strany SaS Jana Kiššová a Karol Galek. „Prijatie nového zákona na riešenie situácie odporúčame už dlhodobo a sme radi, že sa ním aspoň inšpirovali.“

Podmienky, ktoré dopoludnia opozičné strany predniesli premiérovi, podľa nich stále platia. Viac sa dočítate tu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.