Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: Úrad dnes neoznámil zmenu ceny plynu, pretože pokračuje cenové konanie (2)

To však podľa neho neznamená, že sa ceny plynu pre domácnosti nezmenia s účinnosťou od 1. januára 2011. Výsledky cenového konania regulačný úrad zverejní ešte počas decembra 2010.

„Na stanovenie cien plynu do budúcnosti potrebuje regulačný úrad získať údaje aj z posledného mesiaca tohto roka. Z tohto dôvodu sme definitívne rozhodnutie o cenách zemného plynu pre domácnosti od 1. januára 2011 časovo posunuli. Cenové konanie ex offo totiž tento postup umožňuje. V každom prípade však zotrvávame na predošlých vyjadreniach, teda na tom, že ak sa nebude dať vyhnúť zvýšeniu cien zemného plynu, tak zvýšenie nebude mať určite dvojcifernú podobu,“ oznámil Holjenčík.

Pripomenul, že Slovenský plynárenský priemysel, a.s., podal tento rok na ÚRSO celkovo 8 návrhov na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. „Od 25. novembra 2010 začal ÚRSO cenové konanie pri plyne z vlastného podnetu. Nie je však jednoduché za niekoľko dní dospieť k relevantnému záveru. ÚRSO síce disponuje vlastnými analýzami a predikciami, ale pre výpočet ceny plynu potrebuje čo najexaktnejšie kľúčové údaje, ktoré sú práve v súčasnom období predmetom turbulentných vplyvov, najmä kurzu eura a amerického dolára, ale aj vývoja cien ropných produktov na svetových trhoch,“ spresnil.

Informoval zároveň, že ÚRSO 30. novembra 2010 vydal cenové rozhodnutie o maximálnych cenách za dodávku elektriny pre domácnosti na rok 2011 pre spoločnosti ZSE Energia, a.s., Stredoslovenská energetika, a.s., a Východoslovenská energetika, a.s. „Schválené cenové rozhodnutie znamená pre odberateľov, že priemerné ceny za dodávku elektriny pre rok 2011 oproti roku 2010 klesnú o 0,13 %, poplatky za distribúciu taktiež medziročne poklesnú, o 0,44 %.“

Konštatoval, že uvedené, ako aj ďalšie časti koncovej časti elektriny mali tento rok „stabilizovanú úroveň a rovnako vyhliadky na rok 2011 sú priaznivé na to, aby sa cena elektriny nemusela zvyšovať“. „Tieto priaznivé okolnosti hrozia byť negované tzv. tarifou za prevádzkovanie systému (TZPS), ktorá v sebe zahŕňa podporu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov elektriny (OZE) na úhrade ktorej sa v súlade s pravidlami EÚ musia podieľať všetci koncoví odberatelia,“ upozornil.

Výšku TZPS ovplyvní podľa Holjenčíka predovšetkým novela zákona o podpore elektriny z OZE, ktorá je v súčasnosti na programe rokovania Národnej rady (NR) SR. „Cenové konanie na určenie tarify za prevádzkovanie systému preto ešte nebolo ukončené, pretože sa čaká na zákonné stanovenie podmienok podpory na výrobu elektriny z OZE, čo nie je v kompetencii regulačného úradu, ale NR SR. Tu je teda skrytý kľúč k tomu, ako budú vyzerať koncové ceny elektriny v budúcom roku – tzv. integrovaná tarifa, ktorej súčasťou bude aj platba za TZPS. Je však vysoko pravdepodobné, že cena v roku 2011 sa nebude výrazne voči roku 2010 meniť,“ ubezpečil.

V tepelnej energetike je podľa neho situácia vždy individuálna, v závislosti od druhu paliva a podmienok, za ktorých sa dodávka tepla uskutočňuje. Cenové konania v súčasnosti podľa neho kulminujú. December je najexponovanejší mesiac práve pre stanovenie cien tepla pre viac ako 300 výrobcov, pričom najviac výrobcov tepla používa ako palivo zemný plyn. „Pri platbe za dodávku tepla nepredpokladáme taktiež výrazný cenový pohyb. Závisí to samozrejme aj od toho, ako ÚRSO rozhodne o cene za zemný plyn,“ oznámil.

Vodné a stočné sa podľa neho budúci rok zvýši v priemere o 1,7 %. „Ceny za dodávku a distribúciu pitnej vody verejným vodovodom zostávajú na úrovni cien roku 2010, ceny za odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou budú v priemere zvýšené maximálne o 3,6 %,“ dodal.

UPOZORNENIE:

Správa je rozšírená o 3. až 9. odsek.

TASR ponúka k správe fotoreportáž, videozáznam a zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.