Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uradu pre regulaciu sietovych odvetvi.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
28. júna 2022 Ostatné od Energia.skSITA

ÚRSO tlačí na prijatie legislatívnych zmien, chce viac chrániť odberateľov

Tie by mali ochrániť zraniteľných odberateľov pred dopadmi významného nárastu cien energií od začiatku nového roka. Regulačný úrad požaduje kompetentných, aby zakázali podomový predaj energií či odpojenie domácnosti od dodávok energií vo vykurovacom období.

Regulátor by privítal aj vytvorenie možnosti pre domácnosti uhrádzať svoje záväzky voči dodávateľovi aj prostredníctvom splátkového kalendára.

Domácnosti by mali mať nárok aj na bezodplatnú pomoc energetického poradcu, na pravidelné prehodnocovanie výhodnosti zaradenia do príslušnej tarify.

Proces vypovedania zmluvy

ÚRSO chce taktiež zjednodušiť proces vypovedania zmluvy zo strany odberateľa voči dodávateľovi pri viazanosti na určité obdobie. Do legislatívy chce zaviesť aj maximálny možný nárast preddavkových platieb regulovaných produktov a úpravu procesu zmeny odberateľa.

ÚRSO nemá v zmysle platnej legislatívy ako úrad vlastnú legislatívnu iniciatívu, preto je presadenie týchto tém a návrhov do primárnej legislatívy v kompetencii jednotlivých ministerstiev ako ústredných orgánov štátnej správy, s ktorými je úrad pripravený naďalej úzko spolupracovať,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, podľa ktorého regulátor spomínané témy a návrhy priebežne predkladá v rámci legislatívnych konaní.

Cena plynu a teda aj tepla

Regulačný úrad znova upozornil, že pri pokračovaní nárastu trhových cien energií môžu regulované ceny pre domácnosti v budúcom roku vzrásť v prípade tepla o 40 %, v prípade plynu až o 100 % oproti súčasnosti.

Úrad v maximálnej miere využije všetky regulačné nástroje, ktoré mu dáva slovenská legislatíva, aby ochránil záujmy zraniteľných odberateľov energií. Avšak ani pri maximálnom znížení distribučných poplatkov, či primeraného zisku, nie je v súčasnosti šanca na plnú kompenzáciu extrémneho nárastu trhových cien energií na svetových burzách. Napríklad pri plyne totiž tvorí trhová cena až 56 % z celkovej koncovej ceny plynu. A s cenou plynu samozrejme ide ruka v ruke aj cena tepla pre domácnosti v nadchádzajúcej kurenárskej sezóne,“ podotkol predseda ÚRSO Andrej Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.