Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

ÚRSO: SPP požiadal o čas na vyjadrenie sa k podkladom o zmene ceny plynu

„Regulovaný subjekt SPP, a. s., využil svoje právo a požiadal o čas na vyjadrenie sa k podkladom, na základe ktorých regulačný úrad vydáva rozhodnutie. ÚRSO preto bude komunikovať svoje rozhodnutie až po splnení podmienok zákona, o čom bude včas informovať,“ uviedol hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Predseda Rady pre reguláciu ÚRSO vykonávajúci pôsobnosť predsedu úradu Jozef Holjenčík na tlačovej konferencii 26. januára 2012 v Bratislave avizoval, že ceny zemného plynu na Slovensku by sa mali od polovice februára znížiť. Ľudia by tak za plyn, ktorý používajú na vykurovanie či varenie, platili o 3 až 5 % menej. Dôvodom je podľa ÚRSO lacnejší nákup zemného plynu Slovenským plynárenským priemyslom od ruského dodávateľa Gazprom Export.

„Najneskôr od 15. februára tohto roka budú znížené ceny zemného plynu pre domácnosti a ceny zemného plynu používaného na vykurovanie,“ povedal 26. januára tohto roka Holjenčík. SPP totiž podpísal rovnako ako aj ďalšie európske energetické spoločnosti dodatok k zmluve so spoločnosťou Gazprom Export, na základe ktorej sa znížili ceny za dodávky plynu. „Úrad sa minulý týždeň dozvedel, že bol podpísaný dodatok k zmluve,“ opísal Holjenčík. ÚRSO si ho vyžiadal, a tak podľa Holjenčíka začal konanie o zmene ceny zemného plynu.

SPP však v súčasnosti nevidí dôvody na zníženie cien zemného plynu pre domácnosti. „Dodatok k zmluve so spoločnosťou Gazprom Export nevytvára dostatočný priestor pre úpravu regulovaných cien, keďže nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorá SPP v segmente domácností vzniká z dôvodu zle nastavenej regulácie,“ skonštatoval špecialista externej komunikácie SPP Peter Bednár. Dôvodom je podľa neho najmä to, že regulátor svoj výpočet cien pre rok 2012 postavil na nereálnych očakávaniach v oblasti vývoja kľúčových faktorov. Teda kurzu dolára voči euru a ceny ropy. „Tým umelo znížil regulované ceny plynu,“ dodal Bednár.

SPP preto podľa neho predpokladá, že ak nedôjde k zásadnej zmene vývoja trhových faktorov, ktoré ovplyvňujú nákupnú cenu plynu, a vzájomnému priblíženiu prístupu regulátora a SPP k cenotvorbe, spoločnosť dosiahne aj v roku 2012 v regulovanom segmente domácností opäť stratu. A to vo výške niekoľko desiatok miliónov eur.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.