Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
holjencik a luptak - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (predseda ÚRSO) a Miroslav Lupták (hovorca ÚRSO). Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
3. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ÚRSO si opäť posvieti na slnečné elektrárne

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal znova kontrolovať slnečné elektrárne inštalované na Slovensku. „Podnetom boli informácie z rozličných zdrojov o väčších či menších podvodoch, nekorektných postupoch pri ich výstavbe, inštalácii a poskytovaní údajov. Situácia v oblasti fotovoltiky vyvolávala oprávnené pochybnosti o súlade deklarovaných zámerov s realitou,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. Celkovo by mal regulátor skontrolovať viac ako 1 200 inštalovaných slnečných elektrární.

Úrad predpokladá, že kontrola odhalí ďalšie nedostatky v inštalovaní a produkcii slnečných elektrární. „V neposlednej miere kontroly napomôžu k ozdraveniu pomerov vo fotovoltike a oddeleniu čestných podnikateľov od ich nepoctivo konajúcich konkurentov,“ zdôraznil Lupták. Výsledky kontrol by mali mať podľa úradu za následok zníženie nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, a tým aj zníženie ceny elektriny pre všetkých spotrebiteľov.

Regulačný úrad skontroloval v minulom roku z vlastnej iniciatívy 404 slnečných elektrární. Vlaňajšia kontrola bola zameraná na zistenie skutočného stavu v ich inštalovaní. ÚRSO na základe minuloročných kontrol podal na generálnu prokuratúru celkom 45 podaní. Tá následne informovala regulátora o štrnástich regulovaných subjektoch, voči ktorým začala konania.

Produkcia slnečných elektrární je dotovaná všetkými odberateľmi elektriny na Slovensku a má preto značný vplyv na tarifu za prevádzkovanie systému. Táto tarifa sa významnou mierou podieľa na koncovej cene elektriny.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.