Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynový horák - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Nina Bednáriková
16. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ÚRSO schválil cenový návrh SPP, plyn pôjde hore

Cena zemného plynu pre domácnosti v lete vzrastie. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, plyn pre domácnosti zdražie od 20. júla tohto roka v priemere o 6,92 %. Regulačný úrad takisto schválil zvýšenie cien plynu určeného na výrobu tepla o 9,37 %. To by sa mohlo podľa Holjenčíka premietnuť do zvýšenia cien tepla pre domácnosti v priemere o 6 %.

Domácnosti, ktoré používajú zemný plyn len na varenie (kategória D1), si po tomto zvýšení ceny plynu ročne priplatia o necelých 1,9 eur. Domácnostiam využívajúcim plyn aj na ohrev vody (kategória D2) sa zvýšia ročné náklady na kúpu plynu o vyše 34 eur. Domácnosti, ktoré zemným plynom aj kúria (kategória D3) si po zvýšení ceny plynu ročne priplatia o vyše 77 eur.

Alternatívni dodávatelia: Situáciu analyzujeme

„Situáciu analyzujeme a vyjadríme sa, ak sa rozhodneme pre ďalšie kroky. Momentálne vieme povedať, že naša cenová politika bude reflektovať situáciu na svetových trhoch,“ povedal vo vyhlásení pre energia.sk Miroslav Kulla, konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko. Doplnil, že firma bude i naďalej klientom garantovať konkrétnu dohodnutú percentuálnu úsporu, a to aj v prípade zvýšenia cien.

O stanovisko k rozhodnutiu regulátora a s otázkou na prípadné kroky pri úprave cenníka požiadal portál energia.sk alternatívneho dodávateľa ČEZ Slovensko: „Našu reakciu na schválenie zvýšenia cien plynu Úradom pre reguláciu sieťových odvetví pre spoločnosť SPP musíme interne zvážiť. Rozhodnutie oznámime v najbližších dňoch,“ reagoval Igor Nagy, konateľ spoločnosti. ČEZ Slovensko je spoločnosť, ktorá deklarovala pri vstupe na trh, že cenu svojich dodávok zemného plynu bude odvádzať referenčne od cenníka tradičného dodávateľa SPP.

Holjenčík: S SPP sme sa nestotožnili

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) žiadal regulačný úrad o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od júla tohto roka o takmer 8 %. „Úrad sa na základe vlastných analýz a výpočtov nestotožnil s návrhmi SPP,“ uviedol Holjenčík. Podľa neho ak by sa regulačný úrad stotožnil s návrhmi SPP na zvýšenie ceny plynu, domácnosti by si ročne priplatili od 8 eur do 340 eur, v závislosti od kategórie odberu.

Na jeseň by plyn už zdražieť nemal

Plynári požadovali zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj od septembra tohto roku, a to podľa Holjenčíka v priemere o vyše 30 %. Regulačný úrad sa však s návrhom SPP nestotožnil. „Žiadne ďalšie zdraženie v inom termíne nepredpokladáme,“ konštatoval Holjenčík.

SPP: Cena ide hore pre ceny ropných produktov

Slovenský plynárenský priemysel žiadal zvýšenie ceny plynu pre domácnosti najmä pre nárast cien ropných produktov na svetových trhoch. „Aktuálna cena ropných olejov je o 40 % vyššia ako predpokladal regulátor pri stanovovaní cien plynu na tento rok. To je tak mimoriadny vývoj, že naň SPP musel reagovať,“ vysvetlil pred mesiacom po podaní cenového návrhu hovorca SPP Ondrej Šebesta. Podľa plynárov uvedené cenové návrhy boli aj dôsledkom toho, že zohľadňovanie reálnych nákladov nebolo spoločnosti umožňované priebežne.

Domácnostiam sa naposledy menili ceny plynu začiatkom tohto roka, keď im v priemere vzrástli o 4,47 %. Regulačný úrad taktiež koncom minulého roka rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 %.

Energia, SITA

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.