Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO poukazuje na svoje úspechy v zahraničí

V stredu 23.11. bol na Ukrajine prijatý nový zákon o energetickej regulácii. Zásluhu na jeho podobe má aj slovenský ÚRSO, ktorý v rámci dvojročného twinningového projektu pomáha Kyjevu zreformovať ukrajinský trh s elektrinou.

„Som rád, že sa do tohto, pre Ukrajinu prelomového zákona, zapracovali viaceré odporúčania nášho úradu,“ povedal predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Spečatenie zákona o regulácii podpisom ukrajinského prezidenta Porošenka označil za prvý veľký úspech projektu.

V ďalšej fáze projektu sa ukrajinský a slovenský regulačný úrad chcú zamerať na predstavenie slovenského modelu cezhraničného obchodovania s elektrinou v rámci market couplingu.

ÚRSO zároveň informovalo, že o spoluprácu ich požiadal aj lotyšský regulátor. V Lotyšsku stále nie je plne liberalizovaný trh s plynom v súlade s pravidlami európskej legislatívy. Vyrokovalo si totiž výnimku z plynárenskej smernice a dosiaľ tam neprebehol proces unbundlingu. Prepravu, skladovanie i predaj plynu má stále v rukách monopolná spoločnosť Latvijas Gaze, ktorej najväčším akcionárom je ruský Gazprom. Trh sa má liberalizovať budúci rok.

Podľa slovenského regulačného úradu sa Lotyši zaujímajú najmä o skúsenosti ÚRSO s fungovaním a regulovaním trhu s plynom, novú metodológiu taríf, metodológiu pre distribúciu a uskladňovanie, preskúmanie pravidiel prístupu tretích strán, vydávanie licencií pre oddelené spoločnosti, či certifikáciu operátorov.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.