Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík
15. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO radí – od Azerbajdžanu po Kubu

Najvyššie vedenie Úradu pre reguláciu sieťových (ÚRSO) šíri svoje znalosti. Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík minulý týždeň absolvoval cestu do Moskvy. Len pár dní predtým pritom cestoval do Havany, kde rokoval s predstaviteľmi kubánskeho ministerstva energetiky a baníctva, s ktorými hľadal možnosti spolupráce. Pracovná cesta šéfa ÚRSO sa konala na prelome novembra a decembra, teda v čase štátneho pohrebu kubánskeho prezidenta Fidela Castra.

„Črtá sa reálna spolupráca v oblasti energetiky medzi Slovenskom a Kubou. Je zaväzujúce, že kubánska strana si hneď na úvod vyslovene vyžiadala spoluprácu s ÚRSO a to na základe výborných referencií, ktoré naši odborníci už vo svete majú,“ povedal Holjenčík. 

Práve kvôli ceste na Kubu zrušil účasť na konferencii CEEC 2016 v Bratislave, kde bol medzi potvrdenými účastníkmi panelu o regulácii v energetike.

V rámci kubánskeho programu sa predseda ÚRSO stretol napríklad s predstaviteľmi spoločnosti ENERGOIMPORT, ktorá vo februári odklepla zákazku SES Tlmače na modernizáciu bloku uhoľnej elektrárne Mariel v hodnote skoro 90 mil. eur. 

Pomoc regulátora na Kube sa zameria na analýzu nákladov v jednotlivých častiach elektroenergetickej sústavy, vytvorenie energetickej politiky, ktorá rešpektuje štátne vlastníctvo, ako aj zavedenie systému cenotvorby pre obnoviteľné zdroje energie. V roku 2017 má prebehnúť slovensko-kubánska konferencia.

„Otvorene som v rámci diskusie upozornil na niektoré slabé miesta energetickej koncepcie Kuby a zároveň ponúkol našu pomoc,“ skonštatoval šéf ÚRSO.

Slovenský regulačný úrad sa nedávno pochválil aj twinningovým programom na Ukrajine, kde sa podieľa na reforme tamojšieho trhu s elektrinou. Rozbehnutú spoluprácu má tiež s regulátorom v Lotyšsku, v minulosti radil aj v Srbsku a Azerbajdžan.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.