Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
holjenčík - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO) Foto: TASR/Martin Baumann
6. augusta 2012 Ostatné od Energia.skSITA

ÚRSO pripravuje reguláciu cien energií pre malé podniky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) už pripravuje pravidlá pre reguláciu cien energií pre malé podniky. Nové vyhlášky, ktorými regulátor stanoví pre malé podniky maximálne ceny za dodávku elektriny a plynu, by mali nadobudnúť účinnosť od septembra tohto roka. Malé podniky by tak mali odoberať energie za regulované ceny už v budúcom roku. „Potreba vypracovania vyhlášok je v záujme ochrany zraniteľných odberateľov, ktorých definícia je ustanovená v zákone o regulácii, ktorý nadobudne účinnosť od septembra tohto roka,“ zdôvodnil svoje kroky regulačný úrad. Pojem zraniteľný odberateľ bol zapracovaný do nového zákona o regulácii v rámci implementácie tretieho liberalizačného energetického balíčka.

Zraniteľným odberateľom sa tak stane aj malý podnik. „Osobitná ochrana na túto kategóriu odberateľov plynu bola v zákone o regulácii ustanovená z dôvodu zabezpečenia stability cien a nepredvídateľnej situácie na trhu s plynom a elektrinou,“ uviedol regulátor. Odberateľ zemného plynu bude považovaný za malý podnik vtedy, ak jeho ročná spotreba nepresiahne hodnotu 100 tisíc kilowatthodín plynu. Pri spotrebiteľoch elektrickej energie nesmie ročná spotreba presiahnuť 30 tisíc kilowatthodín elektriny. „Návrh vyhlášky nemá vplyv na podnikateľské prostredie,“ myslí si regulačný úrad.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) ako dominantný dodávateľ zemného plynu už dávnejšie konštatoval, že znovuzavedenie cenovej regulácie pre časť zákazníkov zo segmentu malých a stredných podnikov je krokom do minulosti. Plynári by naopak očakávali plán, ako sa postupne zruší cenová regulácia už aj pri domácnostiach. „Znovuzavedenie regulácie v časti segmentu malých a stredných podnikov je krokom späť. Na takúto cenovú reguláciu neexistuje žiadny objektívny dôvod, keďže v segmente je vysoká miera konkurencie,“ uviedol pred mesiacom pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Mimoriadna cenová regulácia sa nepozdáva ani výrobcom tepla. „Tá vnáša do oblasti regulácie vysokú mieru netransparentnosti,“ myslí si šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.