Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energia strategia vedenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Charles Rex Arbogast
14. septembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ÚRSO predstavuje plán na ochranu domácností pred energetickou chudobou

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaslal vláde konkrétne návrhy na ochranu domácností ohrozených energetickou chudobou. Ako ďalej informuje, dokument ponúka konkrétny návrh definície energetickej chudoby a zároveň obsahuje odporúčania ďalších krokov na implementáciu možných adresných opatrení štátnej politiky, ktorých cieľom je ochrana domácností ohrozených energetickou chudobou.

Úrad vypracováva návrh koncepcie pred začiatkom každého nového regulačného obdobia, avšak mandát a zdroje na implementáciu konkrétnych nástrojov pomoci má prioritne vláda a jej orgány.

Predložený dokument tvorí podklad pre ďalšie kroky orgánov štátnej správy, ktoré by mali viesť k posilňovaniu adresnej ochrany domácností v Slovenskej republike pred hrozbou energetickej chudoby,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

V nasledujúcom období pritom úrad navrhuje okrem iného rozhodnúť o orgáne štátnej správy, ktorý bude gestorom problematiky energetickej chudoby, poveriť ho úlohou vypracovať legislatívny návrh na ustanovenie definície energetickej chudoby, ale aj iniciovať prípravu a implementáciu nástrojov a schém na ochranu domácností pred energetickou chudobou v pôsobnosti jednotlivých rezortov.

Realizácia odporúčaných opatrení, v prípade ich schválenia vládou, si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas. Z pohľadu možností ochrany domácností ohrozených energetickou chudobou v najbližšom období, a to najmä v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne, využitie a už prebiehajúci proces úpravy existujúcich podporných nástrojov štátu môžu výrazne prispieť k adresnej ochrane zraniteľných skupín odberateľov,“ doplnil Juris. ÚRSO zároveň zdôrazňuje, že energetická chudoba je komplexná problematika, ktorá však na Slovensku nebola v minulosti systematicky riešená.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.