Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Shocked man reading some bills energy expenses on sofa living room
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. septembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ÚRSO predloží návrh riešenia energetickej chudoby, téma ochrany spotrebiteľa je pre úrad v súčasnosti akútna

Regulátor v súčasnosti finalizuje analytický materiál, ktorého závery premietne aj do pripravovaného návrhu koncepcie na ochranu odberateľov pred energetickou chudobou.

Počas septembra začneme návrh koncepcie spolu s podkladovým analytickým materiálom konzultovať s ďalšími inštitúciami štátnej a verejnej správy, a to vrátane ministerstiev financií, hospodárstva a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ priblížil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Návrh na verejnú konzultáciu

Návrh koncepcie plánuje ÚRSO dať na verejnú konzultáciu. Všetky vstupy z verejnej konzultácie následne vyhodnotí a primerane zapracuje. Takto sfinalizovaný návrh koncepcie počas jesene tohto roka zašle vláde SR.

Predpokladáme, že materiál bude obsahovať návrh definície energetickej chudoby, návrhy kvalifikačných kritérií, ktoré umožnia adresne identifikovať energeticky chudobných koncových odberateľov, ako aj návrhy konkrétnych nástrojov ochrany pred energetickou chudobou,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Ochrana zraniteľných odberateľov

ÚRSO bude podľa svojho šéfa naďalej pokračovať v dôslednej ochrane zraniteľných odberateľov v mantineloch platného regulačného rámca.

Téma ochrany spotrebiteľa je pre úrad v súčasnosti akútna aj s ohľadom na extrémny cenový vývoj na energetických komoditných trhoch. Vypracovanie kvalitného návrhu koncepcie boja proti energetickej chudobe vnímame ako jeden, nie však jediný kľúčový predpoklad a nástroj efektívnej a adresnej ochrany spotrebiteľa,“ konštatoval Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.