Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie VVN
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vedenie VVN
15. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Ukrajina reformuje trh s elektrinou s pomocou ÚRSO

Zdroj: NEURC

Cieľom projektu je vytvoriť na Ukrajine konkurencieschopný, efektívny a udržateľný trh s elektrickou energiou,  ale zároveň dosiahnuť lepšiu ochranu najzraniteľnejších spotrebiteľov.  To všetko sa deje pod patronátom ÚRSO.  „Úrad dáva k dispozícii svojich najlepších odborníkov. Tí sa budú snažiť, aby ciele projektu boli naplnené a fungovali nielen na papieri, ale aj v realite,“ uviedol na otváracej konferencii v Kyjeve predseda ÚRSO Jozef Holjenčík. 

V  celoeurópskej súťaži o realizáciu tohto projektu zvíťazil slovenský Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ešte minulý rok.

Projekt s názvom „Podpora národného regulačného orgánu pre energetiku a verejné služby (NEURC) v procese reformy trhu s elektrinou na Ukrajine“ je financovaný z rozvojovej pomoci EÚ (EuropeAid). Jeho rozpočet je 1,6 milióna eur a dĺžka trvania je 24 mesiacov.

Výmena skúseností

Samotný projekt má formu twinningu, čo znamená, že orgán štátnej správy z členskej krajiny EÚ pomáha svojmu partnerovi – orgánu v nečlenskom štáte pri implementácii európskej legislatívy.  ÚRSO poukázalo na to, že dôraz sa kladie na povinnosť partnerov dospieť ku konkrétnym výsledkom v podobe zákonov a vyhlášok a ich uvedenie do praxe.

Veľvyslanec EÚ na Ukrajine Ján Tombinský zdôraznil, že „reformu trhu s elektrinou na Ukrajine bude možné realizovať len ťažko bez vytvorenia silného a nezávislého energetického regulačného orgánu, ktorého úlohou bude nielen  podpora hospodárskej súťaže, ale aj ochrana spotrebiteľov“. Veľvyslanec SR na Ukrajine Juraj Siváček si zase myslí, že tento projekt ešte viac posilní aj tak dobré vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou: „Slovenskí  odborníci budú oporou v tvorbe sekundárnej legislatívy, aby sa Ukrajina čo najrýchlejšie začlenila do medzinárodného energetického trhu.“ 

Podľa NEURC sa okrem poradenstva slovenského regulátora využijú aj skúsenosti z iných členských štátov – predovšetkým z krajín Vyšehradskej štvorky. Úzku spoluprácu poskytuje aj európska Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER).

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.