Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO pokutovalo Energie2 sumou 19 tisíc eur

Úrad uviedol, že pokutu vo výške 19 000 eur spoločnosti uložil predovšetkým z toho dôvodu, že svojím konaním ukrátila na právach veľké množstvo odberateľov elektriny alebo odberateľov plynu a dopustila sa až 20 správnych deliktov.

Napriek tomu ide o sankciu na spodnej hranici zákonom ustanovenej sadzby. Regulátor totiž zohľadnil priznanie pochybení, snahy o nápravu či objektívne vysvetlenia, ako napríklad problémy súvisiace s prechodom na nový informačný systém, ktorý bol vopred avizovaný.

Kontroly úradu sa týkali celého roka 2013 aj časti minulého roka. Najprísnejšie postihnuteľnými správnymi deliktmi boli štyri pochybenia, za ktoré mohol regulátor uložiť pokutu až do výšky 300 0000 eur:

Spoločnosť nedoručovala konečné vyúčtovanie platieb za dodávku elektriny alebo plynu najneskôr do štyroch týždňov po vykonaní zmeny. Stalo sa tak pri 36 zo 154 odberateľov elektriny v domácnosti a 57 zo 111 odberateľov plynu v domácnosti, ktorí od 1.1.2013 do 30.4.2014 zmenili dodávateľa elektriny alebo plynu;

Ako nový dodávateľ energií Energie2 včas nepožiadal v mene odberateľa prevádzkovateľa distribučnej siete o zmenu dodávateľa najneskôr 21 dní pred ukončením platnosti zmluvy;

Ako dodávateľ poskytujúci univerzálnu službu spoločnosť nedoručila ÚRSO cenníky dodávky elektriny a plynu pre domácnosti a pre maloodber platné na rok 2013 a 2014 pred ich účinnosťou;

Štyroch odberateľov plynu, ktorí sa úradu sťažovali, dodávateľ neupozornil na neuhradenie preddavkových platieb podľa rozpisu a neurčil nový termín splatnosti záväzku, ktorý nesmie byť kratší ako 10 dní od upozornenia o neuhradení záväzku.

Historicky najvyššiu pokutu vymeral regulátor spoločnosti Energetické Centrum v máji 2013 vo výške milión eur.

V roku 2013 dodala Energie2 domácnostiam 4,3 GWh elektriny a na trhu v tomto segmente dosiahla podiel 0,087 %. Podiel firmy na dodávkach plynu domácnostiam bol v rovnakom období na úrovni 0,29 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.