Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Power poles are pictured in the outskirts of Frankfurt, Germany
Foto: AP Photo/Michael Probst
9. októbra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

ÚRSO plánuje pre dodávateľov energií nové povinnosti, nechcú totiž flexibilne meniť svoje cenníky

Na novú vládu a parlament čaká aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Do legislatívy totiž plánuje zaviesť viacero nových povinností pre dodávateľov energií.

Regulátor chce presadiť zavedenie povinnosti pre dodávateľov pravidelne zverejňovať a aktualizovať cenníky pre neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov.

Zaviesť chce tiež na mesačnej báze zverejňovanie hodnoty indikátorov aktuálnych trhových cien elektriny a plynu pri ich typickom zazmluvňovaní odberateľmi na obdobie 12 mesiacov.

Nie sú flexibilní

Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, nové povinnosti pre dodávateľov energií chce regulačný úrad zaviesť preto, že niektorí dodávatelia nie sú flexibilní pri menení svojich cenníkov podľa vývoja na trhu s energiami.

Úrad bude presadzovať zavedenie, na dočasnej báze, maximálneho limitu na výšku obchodnej marže na neregulovanom trhu dodávky elektriny a plynu, a povinnosť pre dodávateľov neodkladne upraviť zmluvné ceny neregulovanej dodávky elektriny a plynu v prípade, ak presahujú stanovený limit obchodnej marže,“ dodal Igaz.

Zvýšenie dohľadu

Regulačný úrad avizuje, že bude naďalej systematicky navrhovať zvýšenie dohľadu nad trhom dodávky elektriny a plynu, ako aj povinný reporting a hodnotenie nákupných a predajných transakcií na neregulovanom trhu dodávky elektriny a plynu pre koncových odberateľov v SR.

Cieľom je podporiť informovanosť odberateľov o úrovni aktuálnych trhových cien elektriny a plynu, pomôcť im sa lepšie orientovať pri posudzovaní výhodnosti cenových ponúk a ochrániť ich pred neprimeranými cenami energií,“ konštatoval Igaz.

Opätovný prieskum

ÚRSO vykonal v závere septembra tohto roka opätovný prieskum zverejnených cien a cenníkov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov. Úrad sa rozhodol prieskumom opätovne posúdiť, či niektorí dodávatelia energií naďalej nemenia svoje cenníky podľa vývoja na trhu s energiami.

Môžeme konštatovať, že nedošlo k zlepšeniu v stave zverejňovania cien a cenníkov za neregulovanú dodávku elektriny a plynu. Zverejnené ceny najmä u veľkých dodávateľov nedostatočne zohľadňujú pokles trhových cien elektriny a plynu v priebehu roku 2023,“ uzavrel Igaz s tým, že úrad bude situáciu konzultovať s Protimonopolným úradom SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.