Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO opäť inštruuje odberateľov i dodávateľov elektriny

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví oznámil, že pomaly ukončuje vydávanie cenových rozhodnutí podľa novej vyhlášky o elektroenergetike č. 18/2017.

„Pre všetkých odberateľov platia v roku 2017 ceny na úrovni roka 2016, a to od 1. januára 2017,“ prízvukuje ÚRSO.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tento týždeň uviedla, že spätná platnosť cenových rozhodnutí nie je signálom právnej istoty.

ÚRSO ďalej uvádza, že v prípade vyúčtovacích faktúr, ktoré obsahujú aj obdobie mesiacov január, prípadne aj február roku 2017, by mali dodávatelia na základe nových cenových rozhodnutí vystaviť odberateľom opravné faktúry, resp. dobropisovať rozdiel v cene.

Ak odberatelia vyúčtovacie faktúry, ktoré obsahujú aj vyúčtovanie reálnej spotreby za prvé mesiace tohto roka nezaplatia a dodávateľ im obratom nevystaví opravnú vyúčtovaciu faktúru, môžu sa obrátiť na úrad.

„Všetci odberatelia, ktorí svoje vyúčtovacie faktúry a prípadne aj preddavkové platby  už zaplatili, v žiadnom prípade nebudú poškodení, keďže prípadný rozdiel im bude zúčtovaný v nasledujúcej vyúčtovacej faktúre,“ informuje regulačný úrad, ktorý tiež vyzdvihol, že „nemá zákonnú právomoc vstupovať do obchodných vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom“.

Iniciatíva sa cení

ÚRSO zároveň priznal, že situácia, ktorá nastala nie je vo vzťahu k úprave preddavkových platieb a vyúčtovacích faktúr legislatívne upravená. Preto môže vydať len odporúčanie.

Pri vyúčtovacích faktúrach, ktoré obsahujú mesiace január, prípadne aj február 2017, by mali čo najskôr pristúpiť k vystaveniu opravných faktúr, resp. dobropisov, ktoré by zohľadnili rozdiely v cenách, ktoré vznikli vydaním nových cenových rozhodnutí od 1. januára 2017 a zrušením predchádzajúcich cenových rozhodnutí, na základe ktorých boli vystavené vyúčtovacie faktúry.

Zároveň by podľa ÚRSO mali byť iniciatívni – pri preddavkových platbách totiž môžu využiť právnu úpravu zákona o energetike a pravidiel trhu, ktorá im umožňuje navrhnúť zmenu výšky preddavkových platieb pri zmene ceny z vlastnej iniciatívy.

Na záver úrad dodal, že cenové konania pre vodu ukončí v priebehu budúceho týždňa.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.