Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Holjenčík - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher
2. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ÚRSO: Od SPP nám chýbajú niektoré dokumenty

Možné zvyšovanie ceny zemného plynu pre domácnosti sa odkladá. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž prerušil cenové konanie. „Dôvodom prerušenia cenového konania je neúplnosť podaných návrhov. Úrad preto od regulovaného subjektu požaduje doplniť doklady o nákupe plynu, o stave zásob plynu v podzemných zásobníkoch a doklady o obchodoch s plynom zo zásobníkov. Okrem toho požaduje aj vysvetlenie niektorých finančných operácií pri obchodovaní s plynom,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), ktorý žiadal zvýšenie ceny plynu pre domácnosti už počas tohto roka, má doplniť podklady do návrhu o zmene ceny zemného plynu do 15 dní. „Cenové konanie bude pokračovať po doručení požadovaných dokladov,“ konštatoval Lupták. Regulačný úrad po doplnení a zaslaní údajov bude mať na posúdenie cenových návrhov ešte štyri dni.

Plynári sa k rozhodnutiu ÚRSO vyjadria v stanovenom termíne. „Požiadavku regulátora preštudujeme a v stanovenej lehote na ňu budeme reagovať,“ povedal dnes pre portál energia Ondrej Šebesta, vedúci útvaru externej komunikácie SPP.

Ako uviedol minulý týždeň hovorca SPP Ondrej Šebesta, od 1. júla chcú plynári zvýšiť cenu plynu pre domácnosti v priemere o takmer 8 % a od 1. septembra v priemere o necelých 21 %. Plynári požiadali regulačný úrad o zvýšenie ceny plynu najmä pre nárast cien ropných produktov na svetových trhoch. „Aktuálna cena ropných olejov je o 40 % vyššia ako predpokladal regulátor pri stanovovaní cien plynu na tento rok. To je tak mimoriadny vývoj, že naň SPP musel reagovať,“ vysvetlil Šebesta. Podľa plynárov uvedený cenový návrh je aj dôsledkom toho, že zohľadňovanie reálnych nákladov nebolo spoločnosti umožňované priebežne.

Domácnostiam sa naposledy menili ceny plynu začiatkom tohto roka, keď im v priemere vzrástli o 4,47 %. Regulačný úrad taktiež koncom minulého roka rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 %.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.