Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. marca 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO o znížení systémových poplatkov ešte nerozhodol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stále nerozhodol o znížení poplatkov za systémové služby, ktoré platí každý odberateľ elektrickej energie pre potreby zabezpečenia stability elektrizačnej sústavy. Po znížení systémových poplatkov sa zníži cena elektriny tak pre domácnosti ako aj firemných odberateľov. „Aj keď v súčasnosti ešte nie je možné hovoriť o konkrétnych číslach, možno očakávať zníženie cien elektriny vo všetkých odberateľských segmentoch, vrátane domácností,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Poplatky za systémové služby by mali klesnúť o 18 až 20 %. Ceny elektriny pre domácnosti by sa tak mohli znížiť približne do jedného percenta. Regulátor zatiaľ nechcel spresniť, kedy by v danej veci mohol rozhodnúť. „Úrad sa počas cenového konania nebude vyjadrovať k jeho priebehu, vyvinie však maximálne úsilie, aby k zmene cien prišlo v čo najkratšom čase“, konštatoval Lupták.

Podľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. priestor na zníženie poplatku za systémové služby vznikol na základe úspor v predpokladanej výške 30 mil. eur, ktorú prenosová sústava dosiahla pri obstarávaní podporných služieb. Podľa šéfa prenosovej sústavy Jána Horkoviča znížením súčasných taríf za systémové služby sa zároveň znížia riziká negatívnych korekcií v budúcich obdobiach. V roku 2011 sa na koncovej cene elektriny pre domácnosti podieľali systémové poplatky 6,35 %.

Cena elektrickej energie pre domácnosti, ktorú stále stanovuje regulačný úrad, sa naposledy menila začiatkom tohto roka. Cena elektrickej energie vtedy vzrástla v priemere o 2 %.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.