Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2011 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: O možnosti znížiť ceny elektriny hovorí úrad už dávno

Reagoval tak na dnešné vyhlásenie ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS), podľa ktorého by sa cena elektriny na Slovensku mohla znížiť už v lete tohto roka. „V súčasnosti úrad prehodnocuje súlad nahláseného inštalovaného výkonu fotovoltických elektrární s realitou. Pokiaľ zistí rozdiely, pristúpi k prehodnoteniu tarify za prevádzkovanie systému, čím by sa koncová cena elektriny pozitívne ovplyvnila,“ avizoval Lupták.

Miškov o tejto téme diskutoval so šéfom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom vo štvrtok (24.2.). Obaja sa zhodli na tom, že priestor na zníženie ceny existuje v krátkodobom horizonte napríklad v prehodnotení výšky tarify za prevádzkovanie systému, revízii odhadu pripojenia fotovoltických zdrojov, spôsobe výkupu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie či v revízii iných dotácií na výrobu elektriny. V horizonte do konca roka takisto aj v systéme prenosových a distribučných poplatkov. Väčšina z toho si však podľa ÚRSO vyžaduje zmeny v legislatíve, ktorej garantom je práve ministerstvo hospodárstva.

Holjenčík zároveň odmieta časť stanoviska MH, ktoré hovorí o komunikácii ministerstva s regulačným úradom o nastavení regulačnej politiky tak, aby ekonomika ani občania nedoplácali na zlé a nezodpovedné rozhodnutia. „Takéto vyjadrenie vlastne priamo obviňuje úrad z nekompetentnosti. Pán minister pritom stále zabúda povedať, že najväčší podiel na zvýšení cien elektriny má netransparentné stanovenie poplatku za odvod do Národného jadrového fondu a nezvládnutie živelnej výstavby fotovoltických elektrární, na čo úrad nemal nijaký vplyv,“ upozornil Lupták s tým, že všetky doterajšie rozhodnutia ÚRSO boli zodpovedné, prísne rešpektovali zákon a predstavovali maximum v oblasti ochrany odberateľov.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.