Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2011 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: MH SR sa tretíkrát pokúša zbaviť nepohodlného predsedu Rady pre reguláciu

„Hoci je tento cieľ opäť maskovaný vyšperkovanými frázami o zabezpečení nezávislého fungovania regulačného úradu a vylúčenia systémových zlyhaní, podstatou je snaha zbaviť sa nepohodlného predsedu Rady pre reguláciu, ktorý vykonáva aj funkciu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Jozefa Holjenčíka,“ uviedol vo vyhlásení Rady pre reguláciu ÚRSO hovorca úradu Miroslav Lupták.

MH SR doteraz neprestalo obviňovať Radu pre reguláciu z nečinnosti v súvislosti s návrhmi na štatutárov úradu. Keby však malo úprimný záujem o riešenie stavu, ktorý kritizuje, neignorovalo by návrh rady, ktorá kandidátov navrhla pred dvoma týždňami. Namiesto toho sa poponáhľalo predbehnúť úrad ďalším návrhom pretaveným do novely zákona.

Navrhovaná novela zákona o regulácii z dielne MH SR nie je ničím iným ako sofistikovanejším spôsobom, ako ovládnuť výkonné funkcie ÚRSO. Otvoril by sa tým priestor pre lobistické skupiny z pozadia MH SR a proklamované želanie o znížení cien energií by sa čoskoro obrátilo na svoj protiklad. Svedčí o tom odobrujúci postoj ministerstva k odvolaniu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) voči zamietnutiu návrhu na zvýšenie cien plynu pre domácnosti o 13 %, ktorý regulačný úrad zamietol.

Lupták pripomenul, že 2. marca 2011 bude vláda SR prerokovávať tretí pokus, ktorý navrhuje odobrať Rade pre reguláciu právomoci navrhovať vláde kandidátov na predsedu a podpredsedu úradu. Podľa predloženej novely zákona by tieto právomoci prešli na Národnú radu (NR) SR na základe návrhu Výboru NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.