Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
24. januára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO mení spôsob výpočtu cien elektriny, chce zabrániť dramatickému zdražovaniu v budúcom roku

Do koncových cien elektriny už regulátor nebude počítať s priemernou cenou trhových cien elektriny za prvý polrok, ako to bolo doteraz. Do koncových cien bude vstupovať priemerná trhová cena elektriny za druhý a tretí kvartál.

Regulačný úrad tak chce zabrániť dramatickému zdražovaniu cien elektriny pre domácnosti v roku 2023, keďže ceny elektriny na trhoch sú aj v týchto dňoch veľmi vysoké.

Trhové ceny

Urobili sme však kľúčové rozhodnutie, že sme posunuli to obdobie z prvého polroka na druhý a tretí kvartál. Pretože vidíme z trhových indícií, že ten prvý kvartál tohto roku budú ešte trhové ceny elektriny na extrémnych výškach, ale so skončením vykurovacej sezóny ceny by mali ísť dole. Uvidíme, čo sa reálne stane, ale ceny by mali ísť dramaticky nižšie. Takže chceli by sme vylúčiť efekt vysokých trhových cien za prvý kvartál,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda ÚRSO Andrej Juris.

Regulačný úrad je presvedčený, že urobil všetko preto, aby energie pre domácnosti v tomto roku zdraželi čo najmenej.

V maximálnej miere sme pozerali na tie možnosti, ktoré nám dáva existujúca legislatíva, aby sme využili možné úspory, zníženia, na to aby ten dopad najmä trhových cien energií, ktoré vstupujú do regulovaných cien, bol minimalizovaný. Môžem zodpovedne povedať, že úrad ani zďaleka nedovolil taký dramatický nárast cien energií pre slovenské domácnosti ako viacerí dodávatelia pôvodne požadovali,“ konštatoval Juris.

Žiadne politické tlaky

V jeseni sa k cenám energií vyjadrovali viacerí politici, najmä z radov opozície. Predseda regulačného úradu si však žiadne politické tlaky nepripúšťal.

Ja som nevnímal nejaké politické tlaky. V podstate sme si robili svoju prácu. Vnímame primárne z mediálneho priestoru rôzne vyjadrenia či už politikov, odborníkov, alebo aj širšej verejnosti. Veď prirodzene ceny energií sú vždy veľmi citlivá téma. Čo vieme využiť ako podnet v rámci regulačného rámca, tak sa to snažíme využiť, aby sme čo najviac kompenzovali nárasty trhových cien energií,“ uzavrel Juris.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.