Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnátek a Fico - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico v sídle Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) uviedol do funkcie novovymenovaného predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka (vpravo). Bratislava
4. augusta 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO má novú štruktúru. Niektorí ľudia odišli, iní pribudli

Minulý týždeň bol do čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vymenovaný nový šéf – bývalý minister hospodárstva, pôdohospodárstva a poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek. Okamžite začal s reorganizáciou úradu, ktorú naznačil už na úvodnej tlačovej konferencii.

Aktuálne sa ešte čaká na mená dvoch nových podpredsedov, resp. na svojom poste zatiaľ zostáva doterajší podpredseda Miroslav Čelinský. Podpredsedovia budú po novom spolupodpisovať cenové rozhodnutia. Zákonnou podmienkou vymenovania je to, že majú spĺňať rovnako prísne kvalifikačné kritériá ako predseda ÚRSO.

Túto zmenu vláda obhajovala aj tým, že ÚRSO už viac nebude autokraticky viesť jedna osoba, ale spoluzodpovednosť za ceny energií budú niesť aj podpredsedovia. Opozícia naopak kritizovala, že nepôjde o nezávislo konajúce osoby, keďže návrhy na ich vymenovanie aj odvolanie vládou bude dávať sám šéf úradu.

V novom organizačnom poriadku ÚRSO, ktorý platí od 1.8. sa jasne uvádza, že „podpredsedovia úradu plnia úlohy podľa pokynov predsedu“ a tiež, že „v čase, keď je predseda v úrade prítomný, podpredsedovia úradu plnia všetky úlohy, ktorými ich predseda poverí“.

Podľa zákona o regulácii aj organizačného poriadku majú podpredsedovia svojho šéfa najmä zastupovať, ich detailné kompetencie ale nie sú bližšie špecifikované. Isté je len to, že mesačne dostanú plat vo výške štedrej odmeny podpredsedu Regulačnej rady.

Zdá sa však, že výber dvoch kvalifikovaných zástupcov, ktorých si navrhne predseda a odklepnú ich dvaja koaliční partneri na zasadnutí vlády, nie je otázkou pár dní.

Fluktuácia ľudí i noví experti regulácie

Nový poriadok naopak podrobnejšie popisuje novovzniknutú úroveň riadenia úradu.

Medziodborovú spoluprácu v rámci úradu má posilniť vytvorenie dvoch zastrešujúcich sekcií, konkrétne pre cenovú reguláciu a pre ekonomiku a vecnú reguláciu. Generálni riaditelia sekcií sú už vymenovaní. Cenovú reguláciu má na starosti Slávka Jánošíková, ktorá v minulosti pôsobila ako Jahnátkova poslanecká asistentka a tiež na ministerstve pôdohospodárstva. Oddelenia spadajúce pod ekonomiku a vecnú reguláciu bude mať na starosti nový generálny riaditeľ Štefan Palka.

Zoznam zamestnancov úradu, ktorý náš portál periodicky sleduje, potvrdzuje, že od tejto jari, ktorá nasledovala po chaose s cenami energií, odišlo z ÚRSO približne 15 pracovníkov z takmer všetkých odborov. Niektoré pozície už boli medzitým obsadené.

Tak ako v minulosti aj súčasný predseda má svojich interných poradcov. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz uviedol, že mu majú radiť „v oblasti práva a legislatívy so zameraním na energetiku.“

Profesionálne personálne obsadenie úradu označili odborníci z radov regulovaných subjektov za jeden z kľúcových predpokladov efektívneho fungovanie ÚRSO.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.