Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: Koncepcia proti energetickej chudobe je v pripomienkovom konaní

„Tento problém nie je možné vyriešiť bez úzkej spolupráce zainteresovaných rezortov, vrátane splnenia potrebných legislatívnych a finančných podmienok,“ zdôraznil predseda úradu Jozef Holjenčík. Úrad pri spomínanej spolupráci navrhuje prijať komplexné riešenia. Je nevyhnutné presne definovať kritériá odberateľov energií v domácnosti, ktorí spĺňajú definíciu energetickej chudoby, či nastaviť formu spolupráce medzi jednotlivými štátnymi orgánmi a samosprávami pri jej riešení. Do úvahy pripadajú aj opatrenia ako napríklad zavedenie príspevku na energie, respektíve palivové drevo, príspevok priamo na úhradu faktúry pre dodávateľa energií alebo kreditu pre odber elektriny či prednostnú inštaláciu kreditných meracích systémov.

Medzi najčastejšie príčiny energetickej chudoby patrí nedostatočný príjem domácnosti, neefektívny spôsob vykurovania, nedostatočná izolácia či uhrádzanie rôznych poplatkov, ktoré nesúvisia priamo s cenami energie, napríklad podporné schémy rozvoja obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a iné politicky motivované rozhodnutia vyplývajúce zo záväzkov SR voči EÚ.

ÚRSO preto zdôrazňuje, že príčina energetickej chudoby primárne nesúvisí s výrobcami či dodávateľmi energií. Ide o sociálny problém, ktorý je obrazom celkového stavu spoločnosti. Návrh koncepcie energetickej chudoby by preto nemal prenášať náklady na jej riešenie na ostatné obyvateľstvo.

„Zároveň za mimoriadne dôležitú považujem aj systematickú výchovu ekonomicky aktívnych obyvateľov, aby sa nezbavovali zodpovednosti za svojich predkov, ktorí môžu byť energetickou chudobou ohrození. Musíme tiež zabrániť všetkým formám možného zneužívania tejto pomoci,“ povedal predseda regulačného úradu. Pre hľadanie riešenia je tiež nevyhnutné zjednotenie postojov v rámci všetkých štátov EÚ.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.