Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
27. júla 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO: Každá desiata solárna elektráreň nespĺňa zákonné podmienky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) doteraz vykonal previerky v 372 subjektoch, ktoré sa zaoberajú prevádzkou slnečných elektrární. Ako dnes na tlačovom brífingu informoval predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, zostáva vykonať ešte 18 kontrol. Ich ukončenie odhaduje nakoniec budúceho týždňa. Nedostatky sa objavili pri desatine kontrolovaných subjektov, čo podľa Holjenčíka predstavuje inštalovaný výkon zhruba 30 MW.

„Pri kontrolách sme zistili viaceré nedostatky. Zarážajúce je, že kontrolované subjekty mali vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutia, mali všetky revízie a skúšky a napriek tomu zdroje neboli dostavané. Chýbali panely, konštrukcie, zapojenia rozvádzačov, to znamená neboli kompletné. Neboli schopné vyrábať deklarovaný objem elektriny, nebol tam inštalovaný konkrétny výkon panelov,“ doplnil Holjenčík.

Nedostatky u všetkých troch prevádzkovateľov distribučných sústav

Regulačný úrad zistil spomínané nedostatky u všetkých troch prevádzkovateľov distribučnej sústavy. Ako príklad spomenul Holjenčík okres Trebišov, Michalovce, Rimavská Sobotu či Komárno. „Keďže ešte nie sú ukončené protokoly z vykonaných kontrol, tak nemôžem konkretizovať subjekty. Budeme ich konkretizovať, keď budú vydané všetky protokoly a ukončené kontroly,“ zdôvodnil Holjenčík. Pri kontrolách sa pracovníci ÚRSO prednostne zamerali na zdroje s inštalovaným výkonom nad 100 kW.

Celkový inštalovaný výkon všetkých fotovoltaických zdrojov dosahuje 478 MW pripomenul šéf ÚRSO. Subjekty, kde úrad zistil nedostatky, majú inštalovaný výkon 30 MW. Na Slovensku je spolu 813 slnečných elektrární, z toho v roku 2010 požiadalo o vydanie o cenové rozhodnutie 299 subjektov a v tomto roku 514.

V prípadoch slnečných elektrární so zistenými nedostatkami sa úrad rozhodne, či zruší vydané rozhodnutia alebo zastaví konania, ak neboli vydané. „Spolupracujeme v tejto veci aj s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ informoval Holjenčík s tým, že ide o Úrad boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru SR. Úrad má zároveň pripravené podnety na Generálnu prokuratúru SR. „V rámci súčinnosti budeme žiadať o preverenie určitých skutočností v konaniach jednotlivých zainteresovaných subjektoch a zisteniach,“ dodal predseda ÚRSO.

SSE Distribúcia: Kolaudujú stavebné úrady

Spoločnosť SSE Distribúcia vydala pred niekoľkými dňami vyhlásenie v nadväznosti na medializovaný prípad slnečnej elektrárne v Rohožnej pri Brezne, ktorá získala kolaudačné rozhodnutie bez toho, aby bola úplne dokončená v zmysle technickej špecifikácie projektu. Distribučná spoločnosť argumentovala svojou povinnosťou zo zákona prednostne pripájať do distribučnej siete obnoviteľné zdroje. V tejto súvislosti sa na začiatku vyjadruje k tomu, či sa v danej lokalite dá pripojiť do siete obnoviteľný zdroj s požadovaným inštalovaným výkonom. Neskôr distribučná spoločnosť vykonáva tzv. funkčnú skúšku, ktorá má preukázať schopnosť dodávať energiu z daného zdroja s konkrétnym inštalovaným výkonom do siete.

„Zodpovednosť SSE-Distribúcia vykonávať funkčné skúšky, ktoré predstavujú len jednu časť v rámci procesu, je obmedzená. Kolaudačné rozhodnutie vydáva kompetentný stavebný úrad po vykonaní funkčných skúšok,“ uviedla spoločnosť vo svojom stanovisku.

Obštrukcie prevádzkovateľov elektrární

Pracovníci ÚRSO sa neraz musia vyrovnávať s neochotou podnikateľov pri previerkach solárnych zdrojov. „Konatelia spoločností sa nám v niektorých prípadoch vyhýbajú. Tvrdia, že sú na dovolenke, mimo územia SR a k dispozícii budú o dva týždne. Za ten čas je možné kompletný zdroj dostavať,“ skonštatoval Holjenčík. Podľa neho to ale nie je prípad zostávajúcich 18 zdrojov, ktoré ešte čaká kontrola. Dôvodom sú skôr kapacitné dôvody úradu. Pre Odbor kontroly v súčasnosti pracuje 26 pracovníkov, informoval predseda ÚRSO.

Holjenčík vidí dôvod na pokles ceny elektrickej energie

Po ukončení plánovaných kontrol úrad zistí, aký objem výkonu vypadne z energetického systému. Na základe toho rozhodne o znížení ceny elektriny už v tomto alebo až v budúcom roku. Holjenčík očakáva zníženie tarify za prevádzkovanie systému (TPS), kde momentálne až 50 % jej hodnoty tvorí fotovoltaika.

„Masa peňazí, ktorá vstupuje do tarify na prevádzkovanie systému sa vypočítava nie od výkonu, ale od objemu vyrobenej elektriny. S určitosťou môžeme povedať, že objem, ktorý sme predpokladali v cenovom konaní bude nižší,“ vysvetlil Holjenčík.

Miškov: Podali sme trestné oznámenie

Minister hospodárstva Juraj Miškov začiatkom týždňa informoval, že ministerstvo sa rozhodlo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti so špekuláciami pri pripájaní fotovoltaických elektrární. Podľa rezortu totiž existuje podozrenie, že niektoré slnečné elektrárne môžu byť pripojené v rozpore so zákonnými kritériami a napriek tomu inkasovali dotované ceny za elektrinu. Situáciu skúma Štátna energetická inšpekcia, záverečná správa z jej vyšetrovania by mala byť podľa Miškova k dispozícii do dvoch týždňov.

Energia, SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.