Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO ide meniť cenové vyhlášky v elektrine, teple aj vode

Regulačný úrad už čoskoro predstaví novely troch cenových vyhlášok. Budú sa týkať elektroenergetiky, vodárenstva i teplárenstva. Cenové vyhlášky v prvých dvoch sektoroch boli pritom schválené len vo februári tohto roka v reakcii na vyvolaný chaos s cenami za distribúciu.

Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz pre náš portál potvrdil, že v plynárenstve sa novelizácia aktuálne nepripravuje.

Návrhy zmien v spomínanej trojici cenových vyhlášok chce Úrad pre reguláciu sieťových odvetví predložiť na oficiálne medzirezortné pripomienkovanie ešte v tomto mesiaci.

Elektrina

V rámci úpravy cenovej vyhlášky č. 18/2017 sa má meniť spôsob výpočtu miery výnosnosti regulačnej bázy aktív (WACC) pre výpočet povoleného zisku pre regulované subjekty, upraví sa výpočet povolených výnosov za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny, výpočet rezervovanej kapacity, na ktorú sa vzťahuje platba za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny aj spôsob účtovania poplatkov za prenos.

Doplniť sa majú tiež nové tarify pre distribúciu elektriny a spôsob výpočtu cien pre dodávku elektriny v týchto tarifách. Schválením dnes platnej vyhlášky došlo napríklad k zrušeniu dynamických tarífs viacerými sadzbami pre odberné miesta s nainštalovanými inteligentnými meracími systémami.

ÚRSO chce tiež aktualizovať niektoré ceny elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou v zariadeniach uvedených do prevádzky od 1.1.2018.

Teplo

Pokiaľ ide o tepelnú energetiku, cieľom novely vyhlášky č. 248/2016 je podľa úradu spresnenie definície a výpočtu niektorých ekonomicky oprávnených nákladov v cene tepla tak, aby sa zamedzilo dvojakému výkladu a aby lepšie odzrkadľovali výšku nevyhnutne potrebných nákladov, ktoré pri výrobe a rozvode tepla vznikajú.

Meniť sa bude aj výpočet variabilných nákladov na nákup paliva a tepla podľa aktualizovaných energetických účinnosti tepelných zariadení počas regulačného obdobia a výpočet variabilných nákladov pri výrobe tepla v bezpalivových technológiách.

ÚRSO novelu zdôvodňuje poznatkami z aplikačnej praxe pri konaniach vo veci určenia ceny za výrobu, distribúciu a dodávku tepla na aktuálne regulačné obdobie 2017 až 2021.

Voda

V prípade vodárenstva si po niekoľkých mesiacoch platnosti súčasnej vyhlášky regulačný úrad všimol, že pri zmene cenového rozhodnutia sa vo výpočte maximálnych cien vody postačujúco nezohľadňuje zníženie maximálnej výšky primeraného zisku v tomto regulačnom období. Zároveň ani faktor investičného rozvoja podľa ÚRSO nevyjadruje porovnanie hodnoty odpisov, ktoré sú už v cene zahrnuté s hodnotou odpisov, ktorá prihliada aj na novovybudovaný majetok firiem.

V pripravovanej novele sa má preto upraviť primeraný zisk pri zohľadnení využitia kapacity vodohospodárskeho majetku, ktorý sa používa na regulovanú činnosť a úprave faktora investičného rozvoja.

Regulované subjekty, ich združenia a širšia verejnosť sa už môžu zapojiť do prípravy novej legislatívy a vyjadriť k predbežným informáciám do 19. júna.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.