Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2012 Ostatné od Energia.skTASR

ÚRSO: Generálna prokuratúra začala konanie voči 14 fotovoltickým elektrárňam (2)

„Kontrola bola zameraná na zistenie reálneho stavu v inštalovaní fotovoltických elektrární, ktorých produkcia je dotovaná všetkými spotrebiteľmi elektriny na Slovensku. Tie preto majú značný vplyv na tarifu za prevádzkovanie systému, a tým aj na výšku koncovej ceny elektriny,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

„Pretože mnohé skutočnosti zistené pri kontrole prekračovali kompetencie úradu, bol nútený obrátiť sa na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Postúpil jej 45 podaní, ktoré v objeme inštalovanej fotovoltickej elektriny predstavovali výkon 50 MW,“ spresnil.

Generálna prokuratúra SR podľa Luptáka informovala regulačný úrad o 14 regulovaných subjektoch, voči ktorým začala konania. „Na tomto základe úrad nevydal dotyčným subjektom rozhodnutie o cene elektriny pre stanovenie doplatku so sumárnym výkonom 11,3 MW, čo znamená zníženie nákladov na podporu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov elektriny (OZE) na rok 2012 o 3,66 milióna eur,“ podčiarkol.

„Úrad vyslovuje zároveň poľutovanie, že kontrola nemohla priniesť ešte dôslednejšie výsledky, pretože kontrolu financoval z vlastných nedostatočných finančných prostriedkov. Zo strany správcu rozpočtovej kapitoly Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa mu nedostalo absolútne žiadnej podpory,“ dodal hovorca ÚRSO.

„MH SR vlani nemalo dostatok finančných prostriedkov na riešenie požiadaviek ÚRSO. Na základe toho požiadal rezort hospodárstva 26. septembra 2011 Ministerstvo financií (MF) SR pre rozpočtovú organizáciu ÚRSO zvýšiť výdavky v objeme 1 milión eur na zabezpečenie výkonu kontrol fotovoltických zdrojov a 14. decembra 2011 o zvýšenie výdavkov o 509.600 eur,“ uviedlo v reakcii komunikačné oddelenie MH SR.

„MF SR nám obidve žiadosti zamietlo s odôvodnením, že na požadovaný účel nie sú v štátnom rozpočte na rok 2011 rozpočtované prostriedky a že nedisponuje takým výdavkovým titulom, z ktorého by bolo možné túto požiadavku riešiť. MH SR opätovne požiadalo rezort financií o zvýšenie výdavkov o 1,51 milióna eur 19. januára 2012. ÚRSO a MF SR nám ešte neodpovedalo,“ spresnilo komunikačné oddelenie MH SR.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.