Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnatek URSO - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek natlačovje konferencii 28.11.2017
28. novembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO: Elektrina, plyn aj teplo budú drahšie

Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek dnes informoval o vývoji maximálnych regulovaných cien elektriny, plynu, tepla a vody pre roku 2018. Vzhľadom na rast cien komodít na burze sa odberatelia musia pripraviť na zdraženie.

„Skutočnosťou je, že cena na burze elektrickej energie stúpla a pre rok 2018 musíme rátať s nárastom komodity o 17,96 %, čo je zvýšenie o 4,8384 €/MWh,“ uviedol Jahnátek.

Pri cene elektriny sa ale zohľadňoval aj predpoklad koncovej spotreby elektriny, pričom podľa odhadov OKTE by mala stúpnuť. Úrad vo svojich výpočtoch počítal s koncovou spotrebou na úrovni 22,5 TWh.

ÚRSO bral do úvahy aj stav pri tarife za prevádzkovanie systému (TPS), prostredníctvom ktorej sa dotujú obnoviteľné zdroje, kogenerácia aj domáce uhlie a z minulosti tento systém trpí vysokým historickým dlhom. TPS nepatrne klesne vďaka zníženiu časti pre OKTE. V budúcom roku tak bude táto tarifa vo výške 26,2011 €/MWh. Zachovaním TPS-ky a zvýšením koncovej spotreby by malo dôjsť k zníženiu dlhu o takmer 118 miliónov eur.

Ďalšia zložka koncovej ceny – tarifa za systémové služby (TSS) bude nižšia ako tento rok, konkrétne bude vo výške 6,8919 €/MWh. Cena za prenos elektriny aj rezervovanú kapacitu bude nižšia, jemne sa zvýši len tarifa za straty pri prenose.

Predseda ÚRSO informoval aj o zmenách platieb za distribúciu. V prípade VSD dôjde k zvýšeniu fixného poplatku v prípade sadzby DD1 zo súčasných 10 centov na 40 centov za mesiac. Jahnátek uviedol, že hoci to teoreticky znamená nárast o 300 %, sieťový fixný poplatok na východe Slovenska v danej tarife je stále nižší ako v ostatných regiónoch.

Vo výsledku by malo v roku 2018 dôjsť k nárastu maximálnej ceny elektrickej energie pre domácnosti v priemere pre celé Slovensko o 2,71 %, avšak každý dodávateľ aj distribútor má vlastné kalkulácie.

Jahnátek tiež priznal, že ak by úrad plne zohľadnil požiadavky regulovaných subjektov, ktoré predložili návrhy na zmenu rozhodnutí, nárast priemernej ceny elektriny by bol až o takmer 14 %.

Plyn zdražie u 4 dodávateľov

Cena zemného plynu na burze sa medziročne zvýšila o 4,72 %. O zmenu cenového rozhodnutia požiadali len štyria dodávatelia z celkového počtu 25, a to firmy ZSE Energia, Slovakia Energy, Twinlogy a Innogy, ktorá je druhý najväčší dodávateľ plynu na Slovensku. Medziročný nárast u týchto dodávateľov sa pohybuje od 2 do 3 %.

Dominantný dodávateľ štátny SPP, ktorý kontroluje asi 70 % trhu, o zmenu maximálnej ceny za dodávku plynu nepožiadal.

Teplo závisí od paliva aj počasia

Vývoj cien tepla ovplyvnil nárast priemernej ceny vstupných komodít, čiže elektriny, plynu a uhlia. Budúcoročná cena ale závisí aj od toho, v ktorom momente dodávateľ  požiadal o zvýšenie ceny. Ak firma dodáva teplo, ktoré pochádza zo zemného plynu a o zmenu požiadal už v septembri, úrad mu uznal nárast ceny plynu o 3,8 %. Ak tak urobil v októbri, nárast tohto vstupného parametra dosiahol až 4,5 %. Dodávatelia, ktorí ako palivo využívajú uhlie, napríklad Tepláreň Košice či Žilinská teplárenská, budú mať tiež vyššie ceny.

Vďaka zatepľovaniu a inováciám v technológách na výrobu tepla ale podľa šéfa ÚRSO dochádza  k poklesu objednaného množstva tepla medziročne o 7 %. Zároveň dôjde k poklesu regulačného výkonu a fixných nákladov asi o 2 %.

„Priemerná koncová cena za teplo v roku 2018 vzrastie o 1 %, z toho variabilná zložka o 1,2 % a fixná zložka o 0,9 %,“ uviedol Jahnátek. Vďaka poklesu očakávaných dodaných objemov a regulačného príkonu by však v závere mali skutočné priemerné náklady domácnosti na Slovensku klesnúť ročne o sumu 8,52 eura.

Budúcoročné ceny vody sú podľa Jahnátka bez výrazného pohybu, keďže ich úrad upravoval v prvej polovici tohto roka a väčšina spoločností o zmenu nepožiadala. Na základe obdržaných návrhov na zmenu ceny by sa vodné a stočné malo zvýšiť v priemere o 0,51 %.

Regulačný úrad uviedol, že vzhľadom na mimoriadny nárast cien komodít na burzách sa podarilo zabezpečiť pre slovenské domácnosti a podnikateľov v budúcom roku optimálne ceny energií. Zároveň zdôraznil, že v cenovom rozhodnutí nestanovuje pevnú ale maximálnu cenu, ktorú dodávateľ nemôže prekročiť. V rámci trhovej súťaže však firmy môžu odberateľom ponúknuť nižšie ceny.

Priemerné príklady

Odberateľom elektriny v sadzbe DD1, čo sú malé byty s typickou spotrebou do 1000 kWh, sa v roku 2018 zvýšia priemerné náklady v rámci celého Slovenska o 0,13 €/mesiac. V sadzbe DD2 čo sú štandardné domácnosti s vyššou spotrebou okolo 2300 kWh, bude priemerná zmena v rámci celého Slovenska + 0,51 €/mesiac.

Pri plyne napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 000 kWh, si domácnosť priplatí 0,80 €/mesiac.

Ak by spotreba tepla v roku 2018 zostala na úrovni roka 2017, náklady na teplo budú pre slovenské domácnosti vyššie priemerne o 0,30 €/mesiac.

© energia.sk, FOTO: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.