Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jozef holjencik URSO - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Holjenčík (ÚRSO) Foto: SITA/Marián Peiger
5. októbra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

ÚRSO: Elektrina a plyn by v roku 2012 zdražieť nemali

Domácnosti sa nemusia obávať budúcoročných cien energií. Podľa ÚRSO cena elektriny mierne klesne, ceny zemného plynu a tepla by mali byť stabilné. Ako uviedol šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, domácnosti by sa mali  pripraviť na zhruba 5%-ný nárast vodného a stočného. „Pretože máme určité záväzky z prístupového procesu voči Európskej únii, kde sme sa zaviazali odkanalizovať určitý objem obcí s určitým počtom obyvateľov. Takže sa to musí premietnuť a musíme vytvoriť prostriedky pre túto činnosť. Samozrejme budeme veľmi prísne sledovať vynakladanie týchto prostriedkov a v prípade, že nebudú zmysluplne vynaložené, tak ich budeme regulovaným subjektom škrtať,“ povedal dnes v Martine Holjenčík.

Zemný plyn by mal zostať na úrovni súčasných cien. „V oblasti plynárenstva v sieťových poplatkoch, to znamená preprava a distribúcia, dôjde k miernemu zníženiu ceny. Otázka je komodita. Keby sa totiž prepad kurzu eura voči doláru ukázal ako vytrvalý, tak to predpokladá zvýšenie ceny komodity ako takej. Ale pri súčasnom videní, to znamená, že tento stav nebude trvalý. Tak aj v dodávke plynu pre domácnosti neočakávame zdraženie, očakávame skôr stabilitu,“ povedal Holjenčík.

Tepelná energetika, ktorá má priamu nadväznosť na plynárenstvo, pretože zhruba 60 až 70 percent zdrojov tepla využíva ako palivo zemný plyn, by ceny takisto nemala meniť. „V tejto oblasti očakávame stabilitu, čiže žiadna turbulencia,“ konštatoval Holjenčík, ktorý upozornil, že cenové konania stále prebiehajú a teda nejde o konečné očakávania. Ceny energií ako aj vodného a stočného zverejní regulačný úrad do konca novembra.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.