Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na budovu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na Bajkalskej ulici. Bratislava, 13. december 2016.
Foto: archívne, SITA/Marko Erd
26. júna 2024 Ostatné od Energia.skSITA

ÚRSO definitívne získal viacero právomocí, prešla novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) definitívne získal viacero právomocí. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Novelou sa upravia aj zákony o tepelnej energetike, o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o energetike.

Spomínaná novela okrem iného rozširuje právomoc a kontrolné kompetencie ÚRSO, čím sa posilní jeho postavenie. Prechádzajú na neho aj právomoci v oblasti štátneho dozoru zo Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

Novela, ktorá začne platiť od júla tohto roka, taktiež upravuje cenovú reguláciu a prináša viacero povinností pre dodávateľov energií. Slováci by sa napríklad vďaka schválenej novely mali dočkať prehľadnejších faktúr za energie, bez zbytočných reklám.

Novelou reagujeme najmä na situácie z praxe, ktoré vznikli aj počas energetickej krízy a zavádzame zmeny, ktoré v legislatíve doteraz chýbali. Ľudom budú po schválení zmien v parlamente chodiť od dodávateľov energií prehľadnejšie faktúry, bez zbytočných reklám a hlavne dostanú aj informáciu, či tarifa, ktorú platia dodávateľovi, zodpovedá ich reálnej spotrebe. Správnym nastavením tarify totiž dokážu domácností na energiách ušetriť,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Cenníky a ich zverejňovanie

Po novom budú musieť napríklad dodávatelia energií zverejňovať cenníky za dodávku elektriny a dodávku plynu nepodliehajúcej cenovej regulácií a pravidelne ich aktualizovať najmenej raz za tri mesiace.

Dodávateľ elektriny alebo dodávateľ plynu bude povinný zverejniť cenník pre odberateľov elektriny alebo odberateľov plynu, ktorí odoberajú energie za neregulované ceny, do 30. novembra na nasledujúci kalendárny rok.

Aktualizovať ho pritom na svojej internetovej stránke bude musieť pravidelne aspoň raz za tri mesiace v závislosti od vývoja nákladov na zabezpečenie dodávky elektriny alebo dodávky plynu. „Dodávateľ elektriny alebo dodávateľ plynu zároveň informuje úrad o mieste zverejnenia cenníka,“ uvádza sa v novele.

Nákup elektriny a plynu

Energetické spoločnosti podliehajúce cenovej regulácii budú musieť predložiť v termínoch, ktoré určí regulačný úrad, náklady na nákup elektriny a plynu, ktoré vynaložia pre zabezpečenie dodávok energií pre svojich odberateľov.

Úprava súvisí aj s povinnosťou dodávateľa elektriny a dodávateľa plynu zabezpečiť dostatočné množstvo elektriny a plynu pre svojich odberateľov a vyhodnotením tejto skutočnosti úradom,“ priblížil rezort hospodárstva v materiáli. Pre plynárov sa zavádza cenová regulácia prístupu do zásobníka a uskladňovania plynu.

Podľa ministerstva sa totiž vďaka novej cenovej regulácii eliminuje nedostatočné konkurenčné prostredie na trhu s plynom. Zavedenie cenovej regulácie za prístup do zásobníka a uskladňovania plynu sa vyžaduje aj pre ochranu odberateľov plynu, nakoľko cena za prístup do zásobníka a uskladňovanie plynu vstupuje do koncovej ceny plynu za dodávku plynu.

Zmeny v pripájaní a odpájaní

Odberatelia a dodávatelia plynu, ktorí sú odkázaní na potrebu uskladnenia plynu, nevedia ovplyvniť výšku ceny za prístup do zásobníka a uskladňovanie plynu, ktorá aktuálne nepodlieha cenovej regulácii a prevádzkovateľ zásobníka ju určuje sám,“ argumentuje rezort hospodárstva v dôvodovej správe k novele.

Zmeny čakajú i na spôsob výkonu cenovej regulácie, či ustanovenia týkajúce sa ukladania povinností vo všeobecnom hospodárskom záujme. Novela zároveň umožní ľahšie pripájanie obnoviteľných zdrojov.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach podľa ministerstva taktiež upravuje odpájanie sa odberateľov tepla od sústavy tepelných zariadení dodávateľa tepla, právne upravuje takzvané ostrovné zariadenia a posilňuje práva spotrebiteľov v energetike.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.