Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelné zdroje energie zelena dotácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. novembra 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

ÚRSO chce ponúknuť výrobcom zelenej elektriny predĺženie podpory, výrobcovia však musia súhlasiť s jej znížením

Zároveň však musia výrobcovia súhlasiť so znížením výkupnej ceny. Ako informoval na tlačovej besede predseda ÚRSO Andrej Juris, výsledkom by malo byť, že sa rozloží podpora pre výrobcov zelenej elektriny na viacero rokov, čím by sa znížila tarifa za prevádzkovanie systému.

Tá tvorí zhruba pätinu celkovej ceny elektriny, ktorú platia všetci odberatelia. „Musíme to ešte najprv odkonzultovať s odbornou verejnosťou a so samotnými výrobcami elektriny. Chceme toto urobiť dobrovoľne tak, aby sa jednotliví výrobcovia prihlásili k tejto zmene,“ povedal Juris.

Predĺženie podpory

Prvým výrobcom zelenej elektriny končí pätnásťročná podpora v roku 2024 a 2025. Regulátor zatiaľ uvažuje, že by im bola podpora predĺžená o päť až desať rokov.

Je to ešte predmetom analýzy,“ dodal Juris. Ak by sa nakoniec regulátor rozhodol pre desaťročné predĺženie podpory, ročná suma, ktorú platia odberatelia vo svojich faktúrach na podporu zelenej elektriny, by klesla až o 50 %.

V súčasnosti ide na podporu zelenej elektriny ročne od 400 do 500 miliónov eur. Spotrebiteľom by sa potom znížila cena elektriny o 5 až 10 eur za megawatthodinu.

Ciele regulačného úradu

Regulačný úrad zmenami v podpore zelenej elektriny sleduje podľa Jurisa dva ciele.

Prvý cieľ je predĺženie podpory pri zachovaní cien, ktoré vstupujú do tarify za prevádzkovanie systému. Druhým cieľom je motivovať výrobcov zelenej elektriny, aby predĺžili prevádzku svojich zdrojov, aby rekonštruovali svoje zdroje. Toto by podporilo práve dekarbonizačné plány Slovenskej republiky,“ konštatoval Juris.

Potrebné zmeny

Predseda ÚRSO Juris vo štvrtok rokoval s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Karolom Galekom o potrebných zmenách v legislatíve. Kedy sa podaria plánované zmeny implementovať do slovenskej legislatívy, zatiaľ nie je jasné.

Najlepšie by bolo, keby to bolo hneď,“ podotkol Juris s tým, že by bol rád, keby sa spomínaná problematika legislatívne riešila už v budúcom roku.

Minister ani štátny tajomník nekonkretizovali, kedy by mohli legislatívne zmeny pripraviť. „Ak je dôvod a bola by dohoda v koalícii, tak technicky to možné je,“ povedal Sulík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.