Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf predikcia 10
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: ddpavumba / FreeDigitalPhotos.net
9. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO bude zverejňovať ceny komodít na trhoch

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) plánuje v marci spustiť na svojom webe aktuálny prehľad veľkoobchodných cien elektriny a zemného plynu. Z pohľadu Slovenska je dôležitá predovšetkým Lipská energetická burza EEX (European Energy Exchange) a Pražská burza (PXE).

Podľa šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka je cieľom zvýšiť informovanosť odberateľov, aby si vedeli ľahšie vybrať svojho dodávateľa. Na základe mesačných priemerov sa môžu orientovať v cenách komodít, ktoré im vstupujú do koncových faktúr za energie. 

„Ak výrazne klesnú ceny komodít na svetovom trhu, chceme, aby sa vytváral väčší tlak na dodávateľov a svojim odberateľom ponúkli výhodnejšiu ponuku,“ dodal na tlačovom brífingu Holjenčík, podľa ktorého tieto dáta poslúžia ako domácnostiam, tak aj firmám.   

Regulátor reaguje na to, že Slováci menia svojho dodávateľ energií čoraz menej. Podľa údajov SPP-distribúcia sa v minulom roku znížil počet zmien odberných miest pri plyne o viac než štvrtinu. Pri elektrine údaje za vlaňajšok zatiaľ nie sú k dispozícii. Dá sa však očakávať, že klesajúci trend z minulých rokov bude pokračovať.

Cena komodity je však len jednou časťou koncovej ceny energií. Podľa údajov ÚRSO za rok 2014 tvorila pri elektrine len asi 36 % a pri plyne 62 % koncovej ceny bez DPH. Zvyšok tvoria regulované sieťové poplatky, dotácie na OZE a domáce uhlie, prípadne iné odvody zavedené legislatívou.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.