Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO bude vydávať cenové rozhodnutia podľa harmonogramu

Zákon o regulácii stanovuje, že ceny schválené regulačným úradom pre tento rok platia na celé regulačné obdobie, t.j. do konca roka 2021. Zdá sa však, že toto ustanovenie neodbremenilo firmy ani ÚRSO od návrhov na vydanie nových rozhodnutí – firmy totiž majú nárok na úpravu cien pri výraznej zmene ekonomických parametrov, z ktorých sa predtým vychádzalo.

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví predpokladá, že regulované subjekty budú v najbližšom období predkladať cenové návrhy na zmenu ceny elektriny pri výkone jednotlivých regulovaných činností,“ potvrdil dnes ÚRSO s tým, že dôvodom je zmena aritmetického priemeru denných cien oficiálneho kurzového lístka zverejneného pražskou burzou PXE za obdobie od 1.1. do 30.6.2017

Niektorí dodávatelia už návrhy na zmeny cien podali, iní pre náš portál potvrdili, že takýto krok zvažujú. Aby sa všetko stihlo prepočítať, šéf ÚRSO rozhodol o vypracovaní harmonogramu vydávania cenových rozhodnutí v odvetví elektroenergetika na budúci rok. Hoci má prispieť aj k stransparentneniu procesu, detaily harmonogramu zverejnené neboli.

„Uvedený harmonogram obsahuje zoznam regulovaných subjektov s presným časovým harmonogramom postupu prípravy a vydávania jednotlivých cenových rozhodnutí a zoznam zodpovedných zamestnancov za jednotlivé typy cenových rozhodnutí. Za týmto účelom som tiež zriadil mimoriadnu pracovnú skupinu zloženú zo zamestnancov úradu,“ vysvetlil predseda úradu Ľubomír Jahnátek.

Členovia pracovnej skupiny sú podľa ÚRSO prioritne poverení vykonávaním činností vyplývajúcich z harmonogramu.

Koncom septembra regulátor informoval aj o novej maximálnej hodnote WACC, podľa ktorého sa od budúceho roka vypočítava miera výnosnosti regulačnej bázy aktív.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.