Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hádka - freedigitalphotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto
22. júla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

ÚRSO a Európska komisia vidia veci inak

„Vysoká miera transparentnosti v činnosti úradu vždy bola a zostáva prioritou aj bez zásahov Európskej komisie,“ uvádza sa v úvode výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) za minulý rok. Regulátor pritom poukázal na „turbulentné udalosti“ súvisiace s výhradami Bruselu voči jeho činnosti, na ktoré však okamžite reagoval. „Výsledkom polemiky bola nová podoba správy o Slovensku, v ktorej nie je už ani zmienka o nedostatkoch v energetike či odporučeniach na zlepšenie situácie,“ píše sa vo výročnej správe.

„Hodnotiaca správa Európskej komisie o Slovensku (Country report Slovakia) z februára 2015 ostala v nezmenenej podobe teda vrátane častí o energetike,“ zdôraznila pre portál energia.sk Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Jej anglickú aj slovenskú verziu si môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Hodnotenie energetiky sa pripravuje

Vašáková zároveň vysvetlila, že odporúčania pre Slovensko sa v tomto roku venujú nákladovej efektívnosti zdravotníctva, zvýšeniu výberu daní, zamestnanosti; vzdelávaniu; ako aj investičnému prostrediu a verejnému obstarávaniu. „Oblasti, ktoré sa v predchádzajúcich rokoch vyskytovali v odporúčaniach a tento rok zaradené neboli, bude Komisia aj naďalej monitorovať v rámci iných procesov. Príkladom je oblasť energetiky, ktorá tento rok z odporúčaní vypadla, avšak Komisia sa k nej komplexne vyjadrí v rámci hodnotenia pokroku pri budovaní energetickej únie na jeseň tohto roku, kedy zverejní okrem oznámenia k stavu energetickej únie aj niekoľkostranové dokumenty k jednotlivým členským štátom (tzv. Country fiches),“ dodala.

Nezverejnené návrhy country fiches k Slovensku aj ďalším štátom EÚ má náš portál k dispozícii. V dokumente k Slovensku Komisia uviedla, že je treba prijať ďalšie kroky na zlepšenie transparentnosti a predvídateľnosti regulačného rámca, aby došlo k zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenskej energetiky.

Minulý týždeň už prebehli bilaterálne diskusie medzi EK a ministerstvom hospodárstva k navrhnutému prehľadu. Finálne podoby dokumentov, po zohľadnení pripomienok zo strany členských štátov, by mala EK zverejniť v novembri.

Súčasný NPR – aktivity zostali

V apríli bol vydaný nový Národný program reforiem 2015. Do formovania jeho podoby sa v rámci pripomienkovania zapojilo viacero podnikateľských subjektov aj štátnych úradov vrátane URSO. Všetky pasáže, ktoré regulátor navrhol zmeniť, však zostali v znení navrhnutom ministerstvom financií.

V pripojenom akčnom pláne sú tak do konca septembra 2015 stanovené úlohy „Zverejňovanie analýzy ku všetkým zásadnejším zmenám politík regulačného obdobia“ a „vybudovať dátové centrum na webovom sídle URSO“.

Okrem toho má URSO v rámci prípravy novej regulačnej politiky od roku 2017 zhodnotiť potrebu ďalšej regulácie vrátane odôvodnenia navrhovaného rozsahu cenovej regulácie a spôsobu jej vykonávania.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.