Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Urban Rusnák pokračuje ako generálny tajomník Sekretariátu Energetickej charty

Rusnák počas doterajšieho mandátu, od roku 2012, inicioval modernizáciu Európskej energetickej charty, ktorá v máji 2015 vyvrcholila prijatím Medzinárodnej energetickej charty (IEC).

Konferencia je najvyšším orgánom Medzinárodnej energetickej charty, ktorá združuje vyše 54 členských krajín Dohovoru k Energetickej charte, vrátane EÚ, a vyše 40 pozorovateľov zo všetkých kontinentov. Sídlom Sekretariátu Energetickej charty je Brusel.

Predsedom Konferencie v roku 2016 je japonský minister zahraničných vecí Fumio Kišida.

Energetická charta vytvára priestor pre krajiny, ktoré zdieľajú rovnaké princípy a zásady energetickej spolupráce, ako sú podpora energetickej bezpečnosti, suverenita nad zdrojmi prírodných surovín, podpora a ochrana investícií v energetike a budovanie efektívnych energetických trhov. Zmluva k Energetickej charte vytvára rovnaký právny rámec pre všetkých jej členov, vrátane riešenia sporov v oblasti energetiky pri ochrane investícií, tranzite energií a obchode s energetickými surovinami.

Rusnák sa dlhodobo venuje energetickej diplomacii. Okrem rôznych pozícii na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pôsobil ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec na Ukrajine (2005–2009), bol zakladajúcim výkonným riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu (2000–2003), riaditeľom Slovenského inštitútu medzinárodných štúdií (1999–2000) a zástupcom veľvyslanca Slovenskej republiky v Ankare (1994–1998). Jeho opätovné potvrdenie na čele medzinárodnej organizácie je ocenením slovenskej energetickej diplomacie.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.