Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Urban Rusnák: Nová energetická charta pomôže energetickej bezpečnosti a stabilite

„Nastavuje parametre jednotného technického a právneho prostredia vo viac ako 50 štátoch na udržateľnú spoluprácu v oblasti energetiky. Zabezpečiť má energetickú stabilitu v Európskej únii a v ďalších členských štátoch,“ povedal Rusnák.

Charta by sa postupne mala rozšíriť aj na ďalšie krajiny Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. Podľa Rusnáka by pomohla zastaviť migráciu z krajín Blízkeho východu a Afriky. „Jediným strednodobým a dlhodobým riešením tohto problému je zvýšiť a zlepšiť podmienky pre spoluprácu a život v týchto krajinách. Prístup k moderným energetickým zdrojom je základ akéhokoľvek ekonomického rozvoja týchto krajín,“ myslí si.

Obnovená charta nastaví parametre právneho prostredia krajinám, ktoré produkujú energiu, zabezpečujú jej tranzit a tiež tým, ktoré sú spotrebiteľmi energií. Doplní Európsku energetickú chartu z roku 1990. „Rozširuje geografický koncept. Nebude sa vzťahovať už len na euroáziu, ale bude prijatá ako jeden zo základných elementov globálnej energetickej architektúry pre 21. storočie. Veríme, že aj z hľadiska energetickej bezpečnosti dokument odráža záujmy krajín,“ povedal dnes Rusnák a doplnil, že Európska únia sa pozerá aj na južný koridor ako potenciálny zdroj nových dodávok plynu, ktoré by pomohli rozložiť stále pomerne vysokú závislosť predovšetkým regiónu juhovýchodnej a východnej časti EÚ od jediného dodávateľa plynu, ktorým je Gazprom a Ruská federácia.

Slovensko sa snaží o zvýšenie transparentnosti, ktorá je v línii vlády SR v snahe znížiť závislosť investorov od tzv. schránkových firiem. „Chceme dosiahnuť štandard, ktorý bude transparentnejší a umožní vládam mať viac vedomostí o firmách, cez ktoré tečú investície do energetickej oblasti. Ak investori nebudú z členských štátov ECH, znížia sa aj ich možnosti využívať arbitráž v prípade sporov,“ objasnil generálny tajomník ECH.

Prijatie novej medzinárodnej charty sa očakáva na budúci týždeň 20. a 21. mája na konferencii v holandskom Haagu. ECH v súčasnosti združuje viac ako 50 krajín vrátane 28 členských štátov Európskej únie a takmer 30 pozorovateľských krajín zo všetkých kontinentov. Založená bola v roku 1990. Zakladajúcim členom bolo aj bývalé Československo a SR je viazaná zmluvou k energetickej charte od roku 1995.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.