Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina ceny dane odvod nadmerné príjmy
Foto: ilustračné, GettyImages
12. januára 2024 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znížil pri elektrine náklady na tarify, na kompenzáciách sa vraj ušetria milióny

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znížil náklady na niektoré druhy tarify vstupujúce do koncových cien elektriny. Ak informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, vďaka tomu sa zníži požiadavka na kompenzácie zo štátneho rozpočtu v tomto roku o takmer 440 miliónov eur.

Úspora sa týka zníženia nákladov na tarifu za prevádzkovanie systému (145 mil. eur), nákladov na tarifu za systémové služby (84 mil. eur), zníženia povoleného množstva strát elektriny (87 mil. eur) a korekcie nákladov na nákup elektriny na straty (124 mil. eur).

Zdôrazňujem, že v tomto prípade nejde len o úsporu pre štátny rozpočet, ale priamo aj pre peňaženky všetkých odberateľov. Zníženie tarify za prevádzkovanie systému, tarify za systémové služby, ale aj ceny za elektrinu na straty na úroveň roka 2022, teda menej ako to bolo vlani a navyše pod úroveň nariadení vlády SR, znamená priamu úsporu vo faktúrach všetkých odberateľov za elektrinu už v roku 2024,“ konštatoval predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.