Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urad pre regulaciu sietovych odvetvi.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
2. novembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už schvaľuje budúcoročné ceny energií pre domácnosti a malé podniky

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už začal so stanovovaním budúcoročných cien energií pre domácnosti a malé podniky.

Dodávatelia elektriny a plynu mali nové cenové návrhy predložiť do konca októbra. Ako povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, na základe prijatých cenových návrhov od regulovaných subjektov prebiehajú na úrade cenové konania v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny a plynu pre zraniteľných odberateľov.

Podobne aj v tepelnej energetike začal regulačný úrad cenové konania pre všetky segmenty na trhu na základe doručených cenových návrhov.

Regulačný úrad

Regulačný úrad zatiaľ nechcel konkretizovať, ako by mohli budúcoročné ceny energií pre domácnosti a malé podniky vyzerať. „Nikdy nekomentujeme priebeh cenových konaní, aby úrad nijako neohrozil ich legitimitu. ÚRSO sa bude aj v tomto prípade striktne riadiť platnou legislatívou SR,“ zdôraznil Igaz.

ÚRSO v súčasnosti ešte čaká na prijatie avizovaných mimoriadnych opatrení zo strany vlády SR a Európskej komisie. „V prípade, ak sa ukáže, že za účelom implementácie týchto mimoriadnych opatrení je potrebné zmeniť aj príslušné cenové vyhlášky ÚRSO, úrad tak urobí a tieto zmeny zapracuje ešte v rámci aktuálne prebiehajúcich cenových konaní,“ podotkol Igaz.

Cenové návrhy

Nové ceny za dodávky elektriny a plynu by sa mali domácnosti a malé podniky dozvedieť najneskôr do konca tohto roka. V tepelnej energetike sa nerozlišujú ceny pre chránených odberateľov a pre ostatných odberateľov.

Pri cenových návrhoch v tepelnej energetike úrad rozhoduje do 60 dní od doručenia cenového návrhu za podmienky, že cenový návrh splní všetky legislatívou predpísané náležitosti.

Záleží teda, kedy dodávatelia tepla cenové návrhy doručili, či sú úplné, či spĺňajú to, čo majú. V súčasnosti cenové konania prebiehajú a posudzujú sa cenové návrhy, a to jednotlivo pre každú cenovú lokalitu,“ konštatoval Igaz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.